Baku 25. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Aziz Karimov)

Azerbajdžanský súd poslal dnes riaditeľa tamojšej nezávislej súkromnej tlačovej agentúry Turan Mehmana Alijeva na takmer tri mesiace do vyšetrovacej väzby ohľadom obvinení z daňových únikov a zneužitia moci. Turan často kritizuje vládu v Baku a lídrov krajiny.
Na snímke Mehman Aliyev

Tlačová agentúra na svojej oficiálnej webovej stránke oznámila, že od začiatku septembra preruší činnosť, čo okrem Alijevovho zatknutia súvisí aj so zmrazením jej bankových účtov. Daňové úrady tvrdia, že Alijev v rokoch 2014-2016 nezaplatil dane vo výške dosahujúcej v prepočte 18.600 eur.
Jeho advokát označil obvinenia za spolitizované a nepodložené, pričom vyhlásil, že Alijev všetky dane riadne zaplatil. Rozhodnutie súdu opozícia odsúdila ako útok na slobodu slova v Azerbajdžane a vyzvala na prepustenie Alijeva, ktorého úrady zadržali vo štvrtok, informuje agentúra AP.
Združenie azerbajdžanských novinárov vyzvalo prezidenta krajiny Ilhama Alijeva, aby zakročil. Medzinárodné skupiny zasadzujúce sa za obranu ľudských práv, ako aj západné vlády kritizujú Baku za tvrdý postoj voči nezávislým médiám, novinárom, opozičným politikom a aktivistom.
Turan bol založený v roku 1990 ešte počas existencie bývalého Sovietskeho zväzu skupinou novinárov, ktorí odmietali pracovať v štátnych médiách. Agentúra poskytuje spravodajstvo v azerbajdžančine, ruštine a angličtine, pričom spolupracuje s viacerými svetovými tlačovými agentúrami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.