Budapešť 28. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Pred dvoma rokmi sa zrodilo niekoľko ojedinelých iniciatív týkajúcich sa migrácie, dnes sa však už aplikuje komplexný prístup a Maďarsko je súčasťou tohto uceleného prístupu

Zdôraznil to dnes v Budapešti eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, ktorý sa stretol s maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom a ministrom spravodlivosti Lászlóom Trócsányim.

Na snímke komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos

Podľa agentúry MTI eurokomisár povedal, že migráciu a bezpečnosť dnes už nie je možné vnímať ako európsku, ale ako globálnu výzvu, s ktorou sa nedokáže vyrovnať žiadna krajina sama.

Minister vnútra konštatoval, že na schôdzke sa zhodli v tom, že je nutné posilniť bezpečnosť Európy. “Úplná zhoda medzi nami nie je iba v otázke prekračovania zelenej hranice,” dodal Pintér, podľa ktorého sa s Avramopulosom dohodli, že do leta vytvoria spoločný postoj k tejto záležitosti.

Minister spravodlivosti povedal, že sa pokúsil zodpovedať otázky eurokomisára týkajúce sa opodstatnenia a primeranosti zákona o právnom sprísnení ochrany štátnych hraníc, ktorý dnes vstúpil do platnosti. Avramopulosovi podčiarkol, že maďarská vláda je otvorená dialógu.

V zmysle sprísnených podmienok budú môcť migranti požiadať o azyl už iba osobne, a to v tranzitných zónach umiestnených priamo na hraniciach. V uvedenej zóne sa budú musieť cudzinci zdržiavať až do právoplatného rozhodnutia Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH). Zónu budú môcť žiadatelia opustiť len smerom von z Maďarska – v súčasnej situácii smerom do Srbska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.