USA 23. apríla 2017 (HSP/Sputnik/Foto: Rachel Nuwerová Twitter)

Ak sa západnej civilizácii nepodarí nájsť nové zdroje zásob a “zmraziť” sociálne rozpory, jej historická cesta zrejme skončí, myslí si spravodajkyňa BBC Rachel Nuwerová.

Na snímke spravodajkyňa BBC Rachel Nuwerová

Novinárka uvádza vyhlásenie amerického experta Benjamina Friedmana, ktorý predpokladá, že Európa je podobná bicyklu, “ktorého kolesá sa točia, kým ich roztáča ekonomický rast”. Podľa Nuwerovej Západ s jemu vlastným systémom hodnôt zmizne v nebytí, “ak nezistíme, čo ešte môže roztočiť kolesá”.

Nuwerová upozorňuje na výskum tímu vedcov z Marylandskej univerzity, v ktorom sú ekologická kríza a rastúca ekonomická nerovnosť označené za základné faktory globálnej a regionálnej nestabilnosti.

Podľa výskumu porušenie prerozdeľovania zdrojov vnútri spoločnosti vedie k úpadku elít a rozprášeniu výrobných síl. Tieto procesy možno dnes pozorovať ako v Európe, tak aj v USA.

Podľa vedcov ďalší rast blahobytu rozvinutých krajín vyčerpá dostupné prírodné zdroje. Opatrenia zamerané na obmedzenie spotreby a ochranu životného prostredia sa však nestretnú s pochopením obyčajných ľudí.

Tento názor zdieľa aj klimatológ Jorgen Randers. “V tomto storočí sa svetové spoločenstvo nebude zaoberať problémami klimatickej politiky, veď je oveľa lacnejšie všetko nechať, ako je,” tvrdí.

Kvôli sociálnej nerovnosti a zníženieu zdrojového “vankúša” sa Západ zrejme ocitne na hranici politického chaosu, myslí si kanadský vedec Thomas Homer-Dixon. Verí, že svet už vstúpil do “nebezpečnej zóny” nestability. Na rýchly krach súčasného systému podľa neho ukazuje brexit, globálna ekonomická kríza, zvolenie Donalda Trumpa a vznik Islamského štátu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.