Bratislava 27. septembra 2017 (HSP/Foto:shutterstock)

Po rokoch krízy sa automobilový priemysel celosvetovo dostáva z mínusových čísiel. Predaj vozidiel by mal v tomto roku podľa odhadov expertov spoločnosti Euler Hermes dosiahnuť 95,8 miliónov kusov, v budúcom roku by sa mohol vyšplhať na 98,2 milióna a v roku 2019 až na 100 miliónov áut. Platí tiež, že automobilový priemysel je stále silným ťahúňom slovenskej ekonomiky. Predpoklady expertov Euler Hermes hovoria o tom, že produkcia áut na Slovensku má neustále rásť – do roku 2020 až na 1,35 milióna kusov.

Celosvetový predaj vozidiel by mal podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes dosiahnuť 95,8 milióna v roku 2017 (+ 2,1% ročnej miery rastu) a 98,2 milióna v roku 2018 (+ 2,5%). Takýto nárast je očakávaný najmä kvôli rozpínajúcim sa trhom s automobilmi v Číne a Indii.
Experti spoločnosti Euler Hermes dokonca do roku 2019 predpokladajú, že automobilový segment je na dobrej ceste k dosiahnutiu medzníka, kedy sa klientom doručí až 100 miliónov kusov áut. “Napriek tomu, miera rastu predaja automobilov je mierne nižšia v dôsledku poklesu predaja v USA a Spojenom kráľovstve,” pripomína Country Manager spoločnosti Euler Hermes za Slovensko Peter Mucina.
Čo sa týka Slovenska, automobilový priemysel u nás tvorí 44 % podiel na celkovej produkcii krajiny a z hľadiska vývozu predstavuje 35 %. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes počet áut vyrobených na Slovensku v posledných rokoch rástol a vlani sa u nás vyprodukovalo 1,04 milióna kusov. Do roku 2020 experti Euler Hermes očakávajú nárast až na 1,35 milióna kusov. Priamo v automobilovej výrobe u nás momentálne pracuje 129 tisíc ľudí a ďalšie desiatky tisíc pracovníkov pôsobia v subdodávateľskej sieti.
“Automobilový priemysel u nás je v súčasnej dobe stále poháňaný dopytom v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Medzi päť najväčších exportných trhov sa radia Nemecko, Francúzsko, Čína, Veľká Británia a USA,” konštatoval Peter Mucina.
Výzvou pre autá na klasický benzínový alebo naftový pohon sú v poslednej dobe nesporne elektrické vozidlá. Ich produkcia z roka na rok rapídne rastie. Experti Euler Hermes predpokladajú, že výroba elektroáut by sa mohla vyše 3 miliónmi kusov v roku 2017 dostať až na dvojcifernú trajektóriu rastu. Závisieť bude najmä od veľkostí vládnych dotácií, šírke siete nabíjacích staníc a tiež cien batérií. Všetky tieto faktory môžu stimulovať rast trhu s elektrickými vozidlami.
Redakciu informovala Slávka Cigáňová z AMI Communications Slovakia.