Berlín 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Automatický brzdný systém sa postaral o zastavenie kamióna zneužitého na islamistický teroristický útok v Berlíne 19. decembra

Ako vyplýva z informácií, ktoré získali Severonemecký rozhlas (NDR), mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung a Západonemecký rozhlas (WDR) z kruhov vyšetrovateľov, vozidlo zastalo po 70-80 metroch iba vďaka faktu, že bolo vybavené automatickým brzdným systémom.

Na archívnej snímke ľudia zapaľujú sviečky neďaleko vianočného, kde sa 19. decembra odohral teroristický útokNa archívnej snímke ľudia zapaľujú sviečky neďaleko vianočného, kde sa 19. decembra odohral teroristický útok

Ten zareagoval na náraz a sám sa spustil. Zrejme tak zabránil väčšiemu počtu obetí útoku.

Na verejnosť prenikli dnes aj informácie, podľa ktorých sa v Spoločnom stredisku pre obranu proti terorizmu (GTAZ) v Berlíne hovorilo o Tunisanovi Anisovi Amrim (atentátnikovi z Berlína) v období február-november 2016 najmenej sedemkrát.

Materiály, ktoré vznikli iba päť dní pred predmetným útokom, popisujú Tunisanovu existenciu v Nemecku, jeho pátranie po návodoch na konštrukciu podomácky vyrobených náloží na webe či na výrobu trhavín. Muž, ktorý neuspel ani v Taliansku, ani v Nemecku so žiadosťami o azyl, hľadal kontakty s tzv. Islamským štátom a ponúkal sa ako samovražedný atentátnik.

Najmenej dvakrát sa v GTAZ diskutovalo podľa dostupných zdrojov o tom, či Anis Amri pripravuje konkrétny teroristický útok v Nemecku. V oboch prípadoch to však experti považovali za nepravdepodobné.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.