Verona/Budapešť 14. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Maďarský autobus, ktorý 20. januára havaroval pri talianskom meste Verona, mohol mať ilegálnu palivovú nádrž, informoval dnes maďarský spravodajský server origo.hu. Pri nehode a následnom požiari zahynulo 16 ľudí.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ilegálne namontované nádrže sa občas zvyknú montovať do vozidiel kvôli úspore paliva. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie talianskych i maďarských orgánov však nie je možné túto informáciu nateraz potvrdiť ani vyvrátiť.

Istý dopravný expert po havárii uviedol, že pri náraze mohla prasknúť palivová nádrž, čo spôsobilo rýchle rozšírenie plameňov. Iný súdny znalec zase označil za nezvyčajné, že plamene tak rýchlo zachvátili predok vozidla. Podľa servera origo.hu sa tak môže stať v prípade, ak bola do autobusu načierno namontovaná dodatočná nádrž.

Origo.hu zistil, že ani v zahraničí nie je výnimočná prax, že prevádzkovatelia rozširujú kapacitu nádrží vozidiel. Maďarská spoločnosť, ktorá prevádzkovala havarovaný autobus Setra S 317 GT-HD, však o takýto zásah do konštrukcie vozidla oficiálne nepožiadala.

Riaditeľ dopravnej spoločnosti Tibor Czakó sa odmietol k tejto otázke vyjadriť s vysvetlením, že v pondelok pochovali jedného šoféra spoločnosti, pričom druhý vodič je ťažko zranený a ešte stále bojuje o život.

K hypotéze o ilegálnej nádrži sa bezprostredne nevyjadrila ani polícia s odvolaním sa na pokračujúce vyšetrovanie.

Autobus so študentmi gymnázia, ktorí sa vracali z lyžiarskeho zájazdu vo Francúzsku, havaroval z doposiaľ neznámych príčin 20. januára pred polnocou na diaľnici A4 pri talianskom meste Verona. Vozidlo po náraze do mostového piliera zhorelo do tla.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.