Bratislava 19. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Austrálsky najvyšší súd rozhodol, že darca spermií použitých pri splodení dnes už 11-ročného dievčaťa, je plnohodnotným otcom dieťaťa. Muž na súde bojoval proti rozhodnutiu biologickej matky, ktorá chcela s dcérou a svojou manželkou odísť na Nový Zéland

Ukážka použitia metódy ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie do vajíčka)

Podľa expertov má tento prípad významné dôsledky, keďže rozširuje legálny rámec v súvislosti s tým, koho môžu uznať v Austrálii za rodiča. Mužova právna zástupkyňa Tahlia Bleier pre BBC uviedla, že proces trval päť rokov.

Štyridsaťdeväťročný muž a matka dieťaťa, ktorá bola v tom čase slobodná, boli priateľmi, keď v roku 2006 súhlasil, že jej poskytne svoje spermie. Dohodli sa, že dievčatko budú vychovávať spoločne, no neskôr sa rozkamarátili. Muža však zapísali v rodnom liste ako rodiča a dievča ho volá otec.

Najvyšší súd v stredu potvrdil, že je otcom, čo mu dáva právo zabrániť žene presťahovať sa na Nový Zéland aj s dcérou.

Fiona Kelly z La Trobe University upozorňuje, že tento prípad je výstrahou pre iných darcov. “Veľa darcov je zapojených do životov detí, no nepovažujú sa za oficiálnych rodičov. Práve toto rozozvučalo poplašné zvony pre darcov,” vyjadrila sa pre BBC. “Rozhodnutie sa týka tejto konkrétnej rodiny, pričom je to skôr výnimka ako pravidlo. Takisto nie je bežné, aby mal darca meno v rodnom liste,” dodala.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj