Canberra 14. júna 2018 (HSP/Foto:PrintScreen)
 
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull sa ocitol v nepríjemnej situácii po tom, ako sa v médiách objavila fotografia z roku 2007, na ktorej si austrálski vojaci v Afganistane zvečnili svoju misiu pod červeno-bielo-čiernou nacistickou vlajkou s hákovým krížom. Fotografiu zverejnila americká televízia ABC, od ktorej ju prevzal britský denník „The Guardian“, čo vyvolalo veľký rozruch na austrálskej politickej scéne.

Objavila sa fotografia z roku 2007, na ktorej si austrálski vojaci v Afganistane zvečnili svoju misiu pod vlajúcou červeno-bielo-čiernou nacistickou vlajkou s hákovým krížom

Premiér Malcolm Turnbull a predstavitelia austrálskeho ministerstva obrany priznali autenticitu 11 rokov starej fotografie. Zároveň sa dištancovali od skutku svojich podriadených, ktorý mal byť údajne žartom a nemá byť teda chápaný ako prejav neonacistického zmýšľania či sympatizovania s nacizmom. Podľa anonymného zdroja televízie ABC však nacistická vlajka bola umiestnená na austrálskom vojenskom vozidle relatívne dlhšiu dobu.
Námestník austrálskeho ministra obrany vice-admirál Ray Giggs ubezpečil, že jeho rezort prijal razantné opatrenia na nápravu v tejto veci. Inkriminovaná vojenská patrola vraj bola odvolaná na svoju základňu, kde mala byť vlajka fyzicky zničená. Vojenský personál, ktorý prišiel do vizuálneho kontaktu s týmto incidentom, bol údajne podrobený dodatočnému školeniu a výchovnému tréningu, vďaka ktorému by sa do budúcnosti nemali opakovať podobné prípady v radoch austrálskych mierotvorcov dislokovaných v zahraničných misiách. Premiér Malcolm Turnbull pred kamerou odsúdil počínanie austrálskych vojakov a označil ho za absolútne neakceptovateľné.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Austrálski mierotvorci v Afganistane šírili demokraciu pod nacistickou vlajkou so svastikou, Canberra sa k tomu priznala po 11 rokoch zobrazený najskôr Hlavné správy.