Canberra 30. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)
 
Austrálska vláda v sobotu oznámila, že čoskoro predstaví novú protiteroristickú legislatívu, ktorej cieľom bude predchádzať zdieľaniu príspevkov s extrémistickým obsahom či “živému vysielaniu násilných činov” na sociálnych sieťach, čo sa stalo pri nedávnej masakre v novozélandskom meste Christchurch. Informovala o tom agentúra DPA

Ilustračné foto

Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že legislatívu predloží vláda budúci týždeň do parlamentu. Prijatým takýchto zákonov by sa Austrália stala vôbec prvou krajinou na svete, ktorá by vedenie sociálnych sietí trestala väzením či miliónovými pokutami v prípade, že by príspevky s násilným obsahom zo svojich stránok urýchlene neodstránili.
“Veľké sociálne siete majú zodpovednosť, aby prijali všetky možné kroky na zabezpečenie toho, že ich technologické produkty nebudú zneužívané vraždiacimi teroristami,” uviedol Morrison v spoločnom vyhlásení s ministrom spravodlivosti a tiež ministrom pre komunikáciu. Dodal, že nová legislatíva prinúti sociálne siete, aby “pracovali s orgánmi činnými v trestnom konaní a tiež tajnými službami a zmierňovali tak hrozbu, akú môžu predstavovať ich technológie”.
Austrálsky minister spravodlivosti Christian Porter uviedol, že legislatíva stanoví pokuty až do výšky desaťpercentných ročných obratov jednotlivých spoločností a maximálne trojročného väzenia pre ich výkonných pracovníkov, ktorí nezabezpečia odstránenie príspevkov s násilným obsahom so svojich platforiem.
Davadsaťosemročný Austrálčan, ktorý je obvinený zo spáchania teroristického útoku v Christchurchi, vysielal 17-minútový videozáznam zo svojej streľby v mešitách naživo na Facebooku. Táto sociálna sieť uviedla, že videá z masakry zo svojich stránok “rýchlo” odstránila. Odborníci však uvádzajú, že sa k nim dalo pomerne ľahko dopátrať aj niekoľko hodín po útokoch.
Pri masakre v Christchurchi prišlo 15. marca o život 50 obetí a ďalších 50 ľudí bolo zranených. Austrálska vláda následne kritizovala sociálne médiá, ktoré by podľa nej mali robiť viac, aby zabránili “teroristom a zločincom v šírení nenávisti a násilia”.
 
Príspevok Austrálska vláda chystá zákony proti šíreniu násilia na sociálnych sieťach zobrazený najskôr Hlavné správy.