Sydney 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Mass Communication Specialist 2nd Class Sarah Villegas/U.S. Navy via AP)
 
Austrálske námorné sily lokalizovali havarovaný americký konvertoplán V-22 Osprey v lokalite Shoalwater Bay pri pobreží štátu Queensland. Po sobotňajšej havárii stroja sa podarilo zachrániť 23 vojakov, traja však zostávajú nezvestní, pričom sa predpokladá, že sú už po smrti.

Austrálske námorné sily lokalizovali havarovaný americký konvertoplán V-22 Osprey v lokalite Shoalwater Bay pri pobreží štátu Queensland

Austrálska ministerka obrany Marise Paynová oznámila, že potopený konvertoplán objavila prieskumná loď v noci na dnes, krátko po začiatku pátrania, informuje webový portál BBC. Nasledovať bude ešte potápačský prieskum. Na akcii sa zúčastňuje vojenské námorníctvo a námorná pechota USA.
Osprey sa zrútil do Tichého oceánu počas pravidelného cvičenia, príčiny havárie neboli bezprostredne známe. Stroj pochádzal z americkej základne situovanej na japonskom ostrove Okinawa. Podľa amerických armádnych zdrojov môže proces vyťahovania vraku konvertoplánu trvať niekoľko mesiacov.
Viacúčelový V-22 Osprey má dva preklopné rotory, ktoré mu umožňujú vzlet i pristávanie ako vrtuľník, letieť však môže ako štandardné turbovrtuľové lietadlo. V uplynulých rokoch došlo k niekoľkým medializovaným incidentom týchto strojov vrátane vlaňajšej havárie pri Okinawe, keď sa zranilo päť osôb.
 
 
Príspevok Austrálska prieskumná loď objavila havarovaný americký konvertoplán Osprey zobrazený najskôr Hlavné správy.