Sydney 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Baker)

Austrália uvažuje o zmodernizovaní svojich námorných síl, aby boli schopné zostreliť medzikontinentálne rakety, a reaguje tak na krok Severnej Kórey, ktorá v utorok 29. augusta odpálila raketu ponad Japonsko. Novinárom to dnes v Adelaide povedal austrálsky minister obranného priemyslu Christopher Pyne
Minister uviedol, že Austrália zrejme zdokonalí svoje torpédoborce v námorných silách tak, aby obsahovali aj protiraketový štít, vďaka čomu zvládnu “veľmi neobvyklé správanie” Severnej Kórey. Informácie priniesla televízia SBS.
Ilustračné foto

V rámci programu Air Warfare Destroyer za 1,3 miliardy austrálskych dolárov (1,04 miliardy USD) je postavená prvá z troch vojnových lodí a ďalšie dve budú dokončené v roku 2018.
Riziko, že severokórejská raketa zasiahne Austráliu, je nízke, vyhlásila pre televíziu Sky News ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Avšak austrálska vláda je hlboko znepokojená “veľmi provokačným” činom Severnej Kórey, dodala politička.
Bishopová uviedla, že na stole sú aj vojenské možnosti, ale americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson ju uistil, že kým podniknú ďalšiu akciu, najprv vyčerpajú všetky politické, diplomatické a ekonomické možnosti riešenia vzniknutej situácie.
Bishopová povedala, že svet musí počkať, kým začnú platiť sankcie OSN uvalené na KĽDR.
“Ak sa budú všeobecne dodržiavať, potom Severná Kórea pocíti ťarchu týchto sankcií a uvedomí si, že za svoje protiprávne a provokačné správanie musí pykať,” vyhlásila Bishopová.
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull novinárom v Sydney povedal, že Čína má na Severnú Kóreu najväčšie páky, a vyzval Peking, aby svoj vplyv na režim v Pchjongjangu využil.