Sydney 26. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rod McGuirk)

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull v piatok vyhlásil, že výzvy na nahradenie alebo úpravu sôch anglických kolonialistov vrátane námorného prieskumníka Jamesa Cooka sa rovnajú “stalinistickému” prepisovaniu dejín. Informovala o tom agentúra Reuters
Na snímke austrálsky premiér Malcolm Turnbull

Nátlak vzrástol na pozadí spoločenských pohybov v USA ohľadom konfederačných pamätníkov. Niektorí austrálski aktivisti považujú sochy kolonialistov za urážku pôvodného aborigénskeho obyvateľstva krajiny.
Sydney, najväčšie mesto Austrálie, sa rozhoduje, či v tamojšom Hyde Parku zmeniť sochu Cooka vztýčenú v roku 1879. Cook ako prvý zmapoval východné pobrežie Austrálie. Predmetom sporov je nápis na piedestáli sochy, ktorý hovorí, že anglický bádateľ “objavil toto územie v roku 1770”.
Aborigéni však obývali tento kontinent už zhruba 60.000 rokov pred jeho príchodom. Diskusia sa rozvírila aj okolo sochy bývalého guvernéra Nového južného Walesu Lachlana Macquarieho, ktorý túto britskú trestaneckú kolóniu zmenil na slobodné územie a prispel tak k formovaniu spoločnosti.
“Nesmieme klesnúť k stalinistickému cenzurovaniu alebo vymazávaniu úsekov histórie. Všetky tieto sochy a pamätníky sú súčasťou našich dejín a mali by sme ich rešpektovať a chrániť,” prízvukoval Turnbull.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.