Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sydney 19. septembra (TASR) – K doteraz najteplejšej austrálskej zime prispela klimatická zmena, uviedla dnes environmentálna skupina Climate Council.

Priemerné maximálne teploty v zime, ktorá je na južnej pologuli medzi júnom a augustom, v tomto roku stúpli takmer o dva stupne nad priemer. Podľa správy Climate Council je „výnimočne teplá a suchá zima“ v súčasnosti 60-krát pravdepodobnejšia, a to v dôsledku „zhoršujúcej sa klimatickej zmeny“.

Austrália prelomila aj ďalšie rekordy – ale nie tie dobré, uviedol Will Steffen zo skupiny Climate Council. Ekologička Lesley Hughes dodala, že bez zmysluplných činov pri riešení klimatickej zmeny budeme aj naďalej svedkami ďalších teplých zím, a to v čase, keď globálne teploty stúpajú.

V správe sa uvádza, že počas zimných mesiacov zaznamenali v krajine viac ako 260 rekordov spojených s teplom a slabými zrážkami. Medzi nimi bol aj najsuchší mesiac jún v dvoch austrálskych štátoch či rekordne teplý júl v Sydney.

Austrálske hasičské zbory varovali, že približne tretina územia krajiny vrátane veľkých pobrežných miest bude v lete čeliť zvýšenému riziku požiarov v buši.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR