Kyjev 30. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ukrajina v pondelok oficiálne ukončila protiteroristickú operáciu (ATO) v Donbase. Namiesto nej spustila v regióne operáciu spoločných síl (OOS).

Ilustračné foto

Minister obrany Stepan Poltorak predtým nevylúčil, že po ukončení ATO sa začne ofenzíva armády v Donbase, poznamenala agentúra UNIAN.
Zmena formátu ATO na OOS je zakotvená v tzv. zákone o reintegrácii Donbasu, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 20. februára 2018.
Za veliteľa OOS vymenoval Porošenko 16. marca prvého zástupcu veliteľa pozemných síl Serhija Najeva.
Veliteľstvo OOS bude oprávnené regulovať situáciu vo vojnovej zóne na východe Ukrajiny. Budú mu podriadené nielen útvary ozbrojených síl, ale všetky bezpečnostné zložky a orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa nachádzajú na území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti – napríklad pobočky ministerstva vnútra a štátnej polícia.
Navyše podľa novej legislatívy sa veliteľ OOS podieľa na rozmiestnení síl a rozvoji pohotovostných plánov na použitie armády a obranných síl. Má tiež právo priamo podávať správu prezidentovi o pripravenosti a plnení úloh, ktorá má OOS.
Zákon “o osobitných aspektoch štátnej politiky na zabezpečenie štátnej zvrchovanosti Ukrajiny v dočasne okupovaných oblastiach v Doneckej a Luhanskej oblasti”, tzv. zákon o reintegrácii Donbasu, predpokladá aj použitie vojenskej sily, aby sa dostali späť pod kontrolu Ukrajiny.
Zákon neobsahuje nijaký odkaz na minskú mierovú dohodu, ktorá zakotvuje opatrenia na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že spomínaný zákon možno považovať za prípravu na novú vojnu.
 
Príspevok ATO v Donbase ukončili. Spustili operáciu spoločných síl zobrazený najskôr Hlavné správy.