Atény 3. júna 2019 (HSP/Welt/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

Grécky minister pre migráciu Dimitris Vitsas vyzýva na presídlenie žiadateľov o azyl do iných európskych krajín. Jeho krajina môže preskúmať ročne maximálne 20 000 žiadostí o azyl, v roku 2018 ich bolo ale 60 000, hovorí Vitsas

Ilustračné foto

Grécko zaznamenalo v máji výrazne viac príchodov migrantov z Turecka. Ubytovania sú preplnené. Grécky minister pre migráciu Dimitris Vitsas vyzýva na väčšiu solidaritu od ostatných štátov EÚ.

Grécky minister pre migráciu vyzval na presídlenie žiadateľov o azyl do iných európskych krajín. „Preskúmanie žiadostí o azyl by sa malo rozdeliť medzi všetky členské štáty EÚ,“ povedal Dimitris Vitsas pre Welt am Sonntag.

Grécko môže preskúmať ročne maximálne 20 000 žiadostí o azyl, ale minulý rok ich bolo 60 000. „Ak prvá prijímajúca krajina už preskúmala určitý počet žiadostí, musí prejsť žiadosť na inú krajinu,“ povedal Vitsas. „Títo žiadatelia o azyl musia byť potom presídlení do tejto krajiny.“

Grécko zaznamenalo v máji výrazne viac príchodov migrantov z Turecka. Podľa Úradu OSN pre utečencov a gréckej pobrežnej stráže v období od 1. mája do 26. mája pricestovalo do Grécka viac ako 1300 ľudí, dve tretiny cez Egejské more, jedna tretina po súši.

V marci 2016 sa EÚ dohodla s Ankarou, že všetci migranti, ktorí prichádzajú cez Turecko nelegálne na grécke ostrovy, môžu byť poslaní späť. V roku 2015 prišlo do Grécka okolo 857 000 migrantov z Turecka. V roku 2018 počet migrantov klesol na približne 50 000. Registračné centrá pre utečencov (hotspoty) na ostrovoch Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos sú stále preplnené. Na ich odbremenenie privádza vláda v Aténach opakovane ľudí do táborov na pevnine.

Grécky minister pre migráciu odmietol obvinenie, že grécke orgány nepracovali dostatočne efektívne. „Grécka vláda robí všetko, čo je v ľudských silách,“ povedal Vitsas. „Naša krajina preskúmava najviac žiadostí o azyl vzhľadom na počet obyvateľov.“ Grécko prijíma po Nemecku a Francúzku v absolútnych číslach najviac utečencov. „To presahuje sily Grécka, my nie sme zodpovední za túto ťažkú situáciu“, povedal Vitsas.

Grécky minister odmietol obvinenie, že jeho krajina neprijíma späť de facto žiadnych utečencov z Nemecka. „Odpovedali sme pozitívne na 250 žiadostí,” povedal Vitsas. V ubytovniach a prijímacích centrách sa však znižuje počet voľných miest, pretože do Grécka prichádzajú stále noví utečenci z krajín mimo EÚ.

Podľa platných dublinských pravidiel EÚ by migranti, ktorí cestovali cez Grécko do Európy a potom do severnej Európy, by mali byt znova prijatí späť do Grécka. V roku 2018 však Grécko odmietlo približne 97 percent z približne 7 000 žiadostí o presun z Nemecka.

Vitsas zároveň obvinil EÚ, že nechala jeho krajinu v tom samotnú. „Myslím si, že politika EÚ je obmedzená na osobitné národné záujmy,“ uviedol minister. „Nejde o to, čo by bolo zmysluplné pre celú EÚ.“ Tento postoj je „veľkým problémom“ pre prvé prijímajúce krajiny ako Grécko.

Zároveň Vitsas obhajoval spolkovú vládu. „Nemecko počas migrantskej krízy prijalo obrovské bremená a snaží sa vyvážiť negatívnu reakciu mnohých vlád“, povedal minister.

Migračnú politiku spolkovej kancelárky Angely Merkelovej (CDU) v roku 2015 hodnotí pozitívne, povedal Vitsas. „Hoci vlády Grécka a Nemecka sa politicky odlišujú, povedal by som, že politika kancelárky bola počas toho obdobia humanisticky orientovaná.“

Na uvedenú skutočnosť, že Nemecko neschvaľuje takmer žiadne žiadosti na zlúčenie príbuzných utečencov z Grécka do Nemecka, minister nevyjadril žiadnu kritiku voči Nemecku. Ako vyplýva z odpovede spolkovej vlády na žiadosť frakcie Ľavice, ktorá bola uverejnená minulý týždeň, Nemecko v súčasnosti odmieta tri štvrtiny žiadosti o zlúčenie rodiny z Grécka – a teda odopiera utečencom príchod k príbuzným do Nemecka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj