Atény 6. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Yorgos Karahalis)

Okolo 200 maskovaných výtržníkov vyčíňalo v stredu v gréckej metropole Atény v súvislosti s deviatym výročím úmrtia 15-ročného školáka Alexandrosa Grigoropulosa, ktorý sa v decembri 2008 stal tragickou obeťou policajného zásahu.
Na snímke protestujúci hádže svetlicu na členov poriadkovej polície počas výtržností v centre Atén

Útočníci hádzali kamene na policajtov, podpaľovali kontajnery s komunálnym odpadom a ničili kaviarne či rôzne obchodné prevádzky. To všetko sa dialo po predchádzajúcej pokojnej spomienkovej demonštrácii gréckych školákov, medzi účastníkov ktorej zrejme predtým patrili.
Grécka polícia použila na rozohnanie výtržníkov zábleskové granáty a následne sa stiahla do ústrania. Tí však pokračovali v ničení semaforov, dopravných kamier a zastávok MHD. Dve stanice aténskeho metra museli byť dočasne zatvorené.
Líder konzervatívnej opozície Kyriakos Mitsotakis obvinil na jednej zo sociálnych sietí vládu, že neumožnila bezpečnostným zložkám konať si svoju prácu, pričom konštatoval, že v centre Atén dochádza opäť raz k chaosu.
Reakcia opozície zrejme súvisela s informáciou z policajných zdrojov, podľa ktorých dostali muži zákona príkaz, aby reagovali zdržanlivo a vyhli sa ostrým zrážkam či možným zraneniam.
Vo večerných hodinách vyšli do ulíc Atén demonštranti z radov predovšetkým ľavicových extrémistov, ale aj členovia mimoparlamentných ľavicových zoskupení. Pokojný priebeh týchto protestov zabezpečovalo viac ako 2500 príslušníkov policajných síl. Muža, ktorý pred deviatimi rokmi zastrelil školáka, odsúdili v októbri 2010 na doživotie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.