Rím 15. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Daniele Mosna)
 
V sídle talianskej vládnej strany Liga v meste Ala v regióne Trentino v piatok len niekoľko hodín pred návštevou ministra vnútra Mattea Salviniho explodovala bomba

Na snímke Matteo Salvini

Nálož údajne explodovala v piatok okolo druhej hodiny nad ránom. Podľa predbežných správ talianskych médií išlo o tlakový hrniec naplnený klincami spojený nylonovým vláknom. Ak by niekto na hrniec stúpil, inicioval by sa výbuch na námestí Villorba, informovala talianska televízia Libero.
Televízia dodala, že strojcovia útoku sú zatiaľ neznámi, i keď sa špekuluje o anarchistickej skupine Haris Hatzimihelakis (Black International).
“Salviniho turné v rámci volebnej kampane v regióne Trentino predchádzalo v piatok večer oznámenie o zorganizovaní nepriateľských pochodov antagonistov a no-global skupín v mestách Rovereto a Trento. Ako je vidieť, tak sa niekto rozhodol, že v mestečku Ala protestné pochody nie sú dostačujúce… Bolo potvrdené, že keby tadiaľ niekto šiel, v dobe keď bomba pri vstupe do kancelárie Ligy explodovala, tak mohol byť vážne zranený. Našťastie sa to nestalo a tak to odniesla len vitrína a nábytok,” uvádza v svojom blogu česko-talianska novinárka Monika Pilloni.
Jedna svedkyňa incidentu uviedla: “bola som hore videla som záblesk a veľký tresk a potom som sa pozrela von a videla veľa dymu a nápis na zemi, a potom som zavolala 112 a prišli policajti v civile a hasiči.”
Polícia už zadržala troch ľudí a odviezla ich na stanicu, ale zrejme neboli obvinení, pretože vyšetrovanie pokračuje a bolo pridelené jednotke, ktorá vyšetruje teroristické činy.
Podpredseda senátu hovoril o čine ako o terorizme a predsedníčka senátu o vážnom útoku a poškodení demokracie.
“Ten, kto je autorom takýchto bômb, nie je anarchistom, ale idiotom a delikventom”. Vyhlásil Matteo Salvini s tým, že atentátnici musia byť podľa neho potrestaní. “Musia stráviť nejaký čas vo väzení. Nevystrašilo ma to, ideme ďalej.” Pokračoval Salvini v éteri televízie Libero.
Podpredseda Senátu Roberto Calderoli pripomenul posledné podobné epizódy: “S prípadom v Ala (Trentino), sú to za posledné tri mesiace po Villorba (Veneto) a Cremona (Lombardia) už tri útoky proti našim kanceláriám, najskôr to boli nápisy, potom útoky na stánky a teraz sme sa dostali k bombám: to nie je odpor, ale terorizmus,” zhodnotil.
 

 
Príspevok Atentát na talianskeho ministra vnútra? Pred príchodom Salviniho do sídla strany vybuchla nálož zobrazený najskôr Hlavné správy.