Washington 31. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Americký prestížny denník Foreign Policy v článku Emily Tamkin s názvom “After Russians Promise Retaliation, Putin Decides Not to Expel U.S. Diplomats” označil Putinove riešenie nevypovedať recipročne amerických diplomatov ako geniálny krok.

Na snímke americký prezident Barack Obama (vpravo) a ruský prezident Vladimir PutinNa snímke americký prezident Barack Obama (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin

Putin dokonca namiesto vyhostenia amerických diplomatov pozval deti amerických diplomatov na tradičné ruské posedenie pri jedličke a jasne s tým poukázal na skutočnosť, že sa s “politickou mŕtvolou” Obamom nemá o čom baviť a Obamu, rovnako ako jeho zúfalé a hysterické politické kroky považuje za nepodstatné a irelevenatné.

Putinov krok pozitívne ohodnotil aj prezident Donald Trump, ktorý na svojom účte na Twitteri doslovne povedal “Great move on delay (by V. Putin) – I always knew he was very smart!” (“Vynikajúci ťah zdržať sa (odvety). Vždy som vedel, že je veľmi inteligentný!”) Americký prezident tak de facto vyjadril svoju úctu k Putinovej inteligencii a politickej prezieravosti i prehľadu.

“Z taktického hľadiska je Putinov krok nevypovedať amerických diplomatov z Ruska ako nežiadúce osoby úplným politickým triumfom,” tvrdí Foreign Policy. Obamov pokus o politický úder s cieľom sťažiť pozície Donalda Trumpa po jeho príchode do Bieleho domu vyznel naprázdno a Putin svojou zdržanlivosťou opätovne poukázal na to, aký obrovský je intelektuálny rozdiel medzi ním a oficiálne najslabším prezidentom v americkej histórii.

Obamovi sa nepodarilo sťažiť Trumpovi jeho politické pôsobenie na samom začiatku Trumpovej prezidentskej kariéry. Ak by Rusko vyhostilo amerických diplomatov, určitá časť politických elít v USA, ktorá sa nedokáže zmieriť so svojou drvivou porážkou v amerických prezidentských voľbách by sa pokúsila na stránkach mainstreamových denníkov, ktoré ešte ovláda, vyprodukovať vlnu hysterického proamerického besnenia, aby Trumpovi sťažila normalizáciu vzťahov s Ruskom.

Geniálny Putinov krok vyrazil týmto americkým figúrkam, ktorých politická existencia speje k očakávanému koncu, jednu z ich posledných zbraní z rúk a totálne dehonestoval ich zúfalé pokusy a snahy oddialiť vlastný politický koniec. Putin jasne poukázal na skutočnosť, že Rusko neprikladá ich politickým krokom a ďalšej politickej existencii žiaden význam a Obama i členovia jeho administratívy sú Rusom ľahostajní a nemienia sa nimi už ďalej zaoberať.

Navyše tento trápny krok Obamu a jeho administratívy sa uskutočnil v čase, kedy Rusi a Trumpova administratíva chystajú radikálne zmeny v ekonomickej i politickej oblasti. Už dnes väčšina ekonómov a politikov chápe, že po inaugurácii Trumpa sa ukončia aj ekonomické sankcie voči Rusku, a je zrejmé, že pozície a ďalšia existencia  najviac sprofanovaných proamerických elít v štátoch EÚ môžu byť vážne otrasená.

O osudy politických elít i sprofanovaných mainstreamových novinárov sa však netreba obávať, v príhodnej dobe väčšina z nich rýchlo prezlečie kabáty a mnohí z tých, ktorí ešte prednedávnom nevedeli prísť Trumpovi na meno, budú čoskoro “štekať a vrtieť servilne chvostom”  v Trumpovom mene.

Obzvlášť v činnosti prezliekania kabátov a servilnom poklonkovaní vynikajú niektoré politické elity a “mediálne kapacity” štátov východného krídla EÚ. Tieto východoeurópske elity a mediálne kapacity majú s “prezliekaním kabátov” naozaj bohaté skúsenosti, ktoré s prehľadom čoskoro dôsledne zúročia.

V americkej tlači sa objavili aj informácie, že novým kandidátom na post veľvyslanca USA v Rusku sa môže stať Thomas Graham Jr., ktorý sa presadil v čase prezidentovania Georga Busha mladšieho. Momentálne Thomas Graham Jr. pôsobí ako riaditeľ v konzultantskej špeciálnej firme, ktorú svojho času založil Henry Kissinger.