Pasadena 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-NASA/ESA/Hubble Heritage Team/A. Nota, Westerlund 2 Science Team)
 

Veľa „horúcich jupiterov“, teda „najpekelnejšie“ planéty galaxie a vesmíru, vznikajú priamo vedľa hviezd, a nepremiestňujú sa tam, ako by sa predpokladalo pôvodne.

Ilustračné foto

K tomuto záveru dospeli vedci, ktorí zverejnili článok na túto tému na portáli arXiv.org.
„Naše výpočty ukazujú, že aspoň časť „horúcich jupiterov” mala byť sformovaná na rovnakom mieste, kde sa nachádzajú teraz. Samozrejme to nevylučuje ich migráciu, ale znamená to, že také udalosti, ktoré sa skôr považovali za normu, sa v skutočnosti stávajú veľmi zriedka,” uviedol Konstantin Batygin z Kalifornijskej technologickej univerzity v Pasadene, USA.
Podľa Batygina a jeho kolegyne Elizabeth Bailyovej, sa pre vedcov objav prvých „horúcich jupiterov” stal prekvapením, lebo predtým sa veľa diskutovalo o tom, kde a ako vznikajú podobné planéty.
Batygin uviedol, že po dlhú dobu vedci verili, že obrovské planéty nemôžu vzniknúť v blízkosti hviezd. Podľa údajov posledných výskumov ale vznikla teória, že sa „horúce jupitery” formujú priamo pred hviezdou.
Ako zdôrazňujú Batygin a Bailyová, u planéty, ktorá sa zrodila takým spôsobom, bude niekoľko príznačných rys, ktoré jej dovolia odlíšiť od planét-migrantov. Napríklad jej váha bude zvláštnym spôsobom spojená s tým, v akom mieste obežnej dráhy sa nachádza. Okrem toho sa tieto planéty budú otáčať okolo hviezdy spolu s niekoľkými superzemami.
 

Príspevok Astronómovia zistili, kde sa rodia „najpekelnejšie“ planéty vesmíru zobrazený najskôr Hlavné správy.