Quito 11. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Meno zakladateľa stránky WikiLeaks Juliana Assangea sa objavilo v databáze, v ktorej sa nachádzajú identifikačné čísla občanov Ekvádoru. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, podľa ktorej to vyvolalo špekulácie, že mu táto juhoamerická krajina udelila občianstvo.
Na snímke zakladateľ platformy WikiLeaks Julian Assange

Britský denník Daily Telegraph okrem toho napísal, že ministerstvo zahraničných vecí v Londýne odmietlo žiadosť ekvádorskej vlády, aby bol 46-ročnému Assangeovi udelený diplomatický status.
Podľa stredajšej správy ekvádorských novín El Universo sa v uvedenej databáze občanov objavilo plné meno tohto známeho whistleblowera, Julian Paul Assange, s číslom 1729926483. Začiatočné dvojčíslie “17” odkazuje na provinciu Pichincha nachádzajúcu sa na severe Ekvádoru. Denník tiež uviedol, že iniciátor projektu WikiLeaks možno dostal už aj ekvádorský cestovný pas.
Ekvádorská vláda v súvislosti s medializovanými tvrdeniami vydala len všeobecné vyhlásenie, že nebude reagovať na “fámy alebo na informácie, ktoré boli skreslené a vytrhnuté z kontextu”.
Jedinou reakciou zo strany samotného Assangea bola fotografia zverejnená na jeho twitterovom účte, ktorá ho zachytáva v drese ekvádorského národného futbalového tímu.
Assange sa už od júna 2012 ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Quito mu poskytlo ochranu, keďže mu vtedy v súvislosti s údajným znásilnením hrozilo vydanie na stíhanie do Švédska.
Aktivista a publicista austrálskeho pôvodu sa obáva, že by mu po opustení ekvádorskej ambasády hrozilo zatknutie a vydanie USA, kde by ho zrejme čakal prísny trest v spojitosti so zverejňovaním amerických tajných dokumentov.
Ekvádorská vláda tento týždeň uviedla, že sa snaží nájsť krajinu, ktorá by mohla sprostredkovať riešenie Assangeovho prípadu; bližšie podrobnosti však neuviedla.
Denník Daily Telegraph vo štvrtok citoval vyjadrenie britského rezortu diplomacie, podľa ktorého ministerstvo nedávno odmietlo žiadosť ekvádorskej vlády o udelenie diplomatického statusu Assangeovi. Hovorca rezortu zdôraznil, že medzi oboma stranami neprebiehajú momentálne žiadne rokovania o riešení Assangeovho prípadu. Jedinou cestou k definitívnemu vyriešeniu kauzy je podľa neho Assangeov dobrovoľný odchod z ekvádorskej ambasády a vydanie sa britským úradom, ktoré ho stíhajú pre porušenie podmienok kaucie. Vydanie do Švédska mu už nehrozí, keďže tam stíhanie voči jeho osobe medzičasom zastavili.