Damask 11. novembra 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP/Syrian Presidency)

Sýria sa stala miestom, kde sa USA testujú a zdokonaľujú v zabezpečovaní svojej globálnej hegemónie. Uviedol to prezident Bašar Assad v exkluzívnom interview pre agentúru AF.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Ssad

Niekdajšia dominantná úloha Washingtonu podľa Assada uteká Američanom pomedzi prsty a USA sa preto snažia zachovať ju pomocou všetkých dostupných prostriedkov. USA podľa jeho slov budú v mene tohto cieľa bojovali „proti Rusom, Iráncom, Sýrčanom, proti komukoľvek,“ povedal Baššar Assad s tým, že ich spojenci – západné vlády – pôjdu za týmto cieľom spoločne s USA.

Skonštatoval, že Američania sa zamerali na Sýriu po tom, čo realizovali dva veľmi nákladné priame vojenské vpády do Afganistanu a Iraku. V druhom prípade USA a ich spojenci bojovali proti Saddámovi Husajnovi – irackému lídrovi, ktorého predtým desaťročia aktívne podporovali Washington a Londýn – najmä v jeho vojne s ďalším americkým rivalom – Iránom.

Neskôr, vzťahy medzi týmito štátmi ochladli po vojne v Perzskom zálive a Saddámov Irak bol nakoniec určený ako cieľ americkej invázie v roku 2003. Kampane proti Saddámovi a Talibanu v Afganistane sa ukázali byť príliš nákladné a Washingtonu zjavne priniesli nižšie výnosy, ako sa očakávalo.

„Takže USA sa v snahe zvrhnúť vládu rozhodli inak“, povedal Assad, a dodal, že USA využili vojnu prostredníctvom džihádistických zástupcov. „Napriek verejným vyhláseniam, že teroristické skupiny ako Al-Káida, front Al-Nusra alebo Islamský štát (IS, predtým ISIS) mali byť zničené, USA nemali žiadne výhrady v ich podpore, vtedy keď sledovali svoje ciele.“

 „Al-Káida je (proxy) zástupcom proti sýrskej vláde, proti ruskej vláde a iránskej vláde,“ vysvetlil. „Prečo ISIS náhle vzrástol v roku 2014 ?! Odkiaľ?! Z ničoho nič! V Iraku aj v Sýrii a s americkými zbraňami! Je to úplne jasné.“

Assad poznamenal, že „temné väzby“ medzi Washingtonom a tvrdými militantmi v Sýrii sú dôvodom, prečo je skeptický voči tvrdeniu Donalda Trumpa, že americké špeciálne operácie skutočne docielili likvidáciu vodcu IS Abu Bakra al-Bagdadiho, pretože rovnako ako v prípade Usámu bin Ládina nebol zverejnený žiadny hmatateľný dôkaz smrti. „To ostro kontrastuje s tým, čo spravili s ľuďom, ako je iracký vodca Saddám Husajn alebo líbyjský vodca Muammar Kaddáfí.“ Uviedol, že Moskva má tiež výhrady k tvrdeniam, že Bagdadi je mŕtvy. V rozhovore vyzval k dodaniu definitívnych dôkazov.

„Celý príbeh bol o tom, že v posledných niekoľkých rokoch, a v podstate v posledných desaťročiach, bola vymenená americká ruka za teroristov v rukaviciach,“ dodal.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj