Jeruzalem 3. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Frayer)

Vysokopostavená palestínska predstaviteľka Hanán Ašráwíová vyslovila v stredu pobúrenie nad hrozbou zastavenia finančnej pomoci pre palestínsku samosprávu zo strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Jeho tvíty nazvala “vydieraním”, uviedla agentúra AP.
Na snímke Hanan Ašráwíová

Ašráwíová uviedla vo vyhlásení, že “Trump sám zničil samotné základy mieru” tým, že uznal minulý mesiac Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Podľa nej sa Palestínčania “nenechajú vydierať”. Taktiež konštatovala, že “Trump sabotoval naše hľadanie mieru, slobody a spravodlivosti”.
Spojené štáty dali Palestínčanom viac ako päť miliárd dolárov finančnej pomoci v hospodárskej a bezpečnostnej oblasti od polovice 90. rokov a od roku 2008 priemerne 100 miliónov dolárov každoročne pre bezpečnostné služby palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.
Podľa agentúry AP by zastavenie finančnej pomoci mohlo mať katastrofálne následky pre Izrael, ktorý sa spolieha na bezpečnostnú spoluprácu s palestínskou samosprávou s cieľom zachovať pokoj na západnom brehu Jordánu.
Trump napísal v utorok na Twitteri, že “platíme Palestínčanom STOVKY MILIÓNOV DOLÁROV ročne a nedostáva sa nám žiadnej vďaky či úcty. Nechcú ani rokovať o značne meškajúcej… mierovej dohode s Izraelom”.
Americký prezident si položil otázku, že “ak sa Palestínčania už nechcú rozprávať o mieri, prečo by sme im mali v budúcnosti vyplácať tieto obrovské sumy?”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.