Londýn 5. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Medzinárodná asociácia atletických federácii (IAAF) nesúhlasí s rozhodnutím Švajčiarskeho najvyššieho súdu, ktoré povoľuje Caster Semenyovej súťažiť v behu na 800 m bez toho, aby užívala lieky na zníženie hladiny testosterónu v jej tele. IAAF tvrdí, že súdne rozhodnutie o 28-ročnej Juhoafričanke je len predbežným opatrením, ktoré sa môže uplatňovať do 25. júna. To je dátum, dokedy sa má IAAF fundovane vyjadriť k celej záležitosti

Na snímke prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sergej Bubka

Riadiaci orgán svetovej atletiky tvrdí, že švajčiarsky súd rozhodol bez jeho vedomia. IAAF nariadila dvojnásobnej olympijskej šampiónke Semenyovej, aby hormonálnou liečbou upravila hladinu mužských pohlavných hormónov vo svojom tele pod hranicu 5 nanomolov na liter krvi po dobu šiestich mesiacov bez prerušenia pred štartom.

Toto nové pravidlo sa má uplatňovať v behoch na 400 m, 400 m prekážok, 800 m, 1000 m, 1500 m a na 1 míľu plus vo viacbojoch, ktorých súčasťou je niektorá zo spomenutých disciplín. Švajčiarsky súd vyššie uvedené nariadenie označil za diskriminačné voči Semenyovej či iným atlétkam s rovnakým problémom. IAAF si však myslí, že diskriminované sú práve súperky Semenyovej s prirodzene nižšou hladinou testosterónu.

“V športe to nemôže fungovať tak, že rodová rovnosť je nad biológiou. Právo športovať by sa nemalo zamieňať s právom na sebaurčenie v určitom športovom odvetví alebo súťaži. Definovať určité športové odvetvie na inom ako biologickom základe by mohlo mať za následok, že dievčatá po celom svete by si nemohli vybrať šport po dovŕšení puberty. Regulácia u športovkýň na základe rozdielov v sexuálnom vývoji je primeraný prostriedok v boji za zachovanie spravodlivej a zmysluplnej súťaže medzi ženami v atletike,” píše sa v definícii nových pravidiel IAAF, prináša ho portál BBC.

Predstavitelia IAAF zdôrazňujú, že iba zrušením rozhodnutia Švajčiarskeho najvyššieho súdu sa predíde “vážnym zmätkom” medzi športovcami a organizátormi športových podujatí a ochráni sa tým integrita športu. Vedenie IAAF zároveň priznáva, že v poslednom čase bolo kriticky konfrontované zo strany Raswyn Lovettovej z Medzinárodnej pracovnej skupiny pre ženy v športe či profesorky Rosy López D’Amico, predsedníčky Medzinárodnej asociácie pre telovýchodné vzdelávanie žien a dievčat.

Obe tvrdia, že nové pravidlá IAAF sú trestom pre športovkyňu, lebo ju užívaním liekov, teda umelou cestou, nútia meniť prirodzený stav v jej tele. A zároveň podporujú rodovú nerovnosť. IAAF, naopak, tvrdí, že toto pravidlo zriadila práve z dôvodu ochrany práv a rovnakých možností pre všetky atlétky.

“Našou výzvou bolo ako správne pristúpiť k špecifickej skupine jednotlivcov, ktoré sa identifikujú ako ženy (a sú aj legálne uznané ako ženy), ale pre rozdielny vývoj pohlavia produkujú vysokú hladinu testosterónu, preto majú v športovom atletickom zápolení s inými ženami nesporné fyzické výhody,” píše sa v odpovedi IAAF na kritiku zo strany ženských svetových organizácií.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj