Bratislava 28. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-TASR – Pavol Zachar)
 
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR už viackrát deklarovala, že podporu cestovného ruchu zavedením rekreačných poukazov uvíta len v prípade, že to bude dobrovoľné rozhodnutie zamestnávateľa, ktorý najlepšie vie, či si bude môcť dovoliť tento benefit uplatniť. Médiá o tom v utorok informovala asociácia.

Na snímke zľava poslanec NR SR Radovan Baláž, štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda organizácie Moderné odbory Volkswagen Zoroslav Smolinský, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek, predseda Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovský

“Podľa verejne dostupných informácií mal systém rekreačných poukážok fungovať na dobrovoľnej báze, sme preto zaskočení, že má zrazu ísť o povinnosť. Ide o ďalší krok proti podnikateľom, kde pôvodnú dobre mienenú myšlienku zabíja povinnosť. Pre spoločnosti by to znamenalo výrazné zvýšenie nákladov,” poukázala asociácia.
Zamestnávatelia nesúhlasia, aby systém odmeňovania a benefitov bol prikázaný formou vládneho rozhodnutia, pretože má byť internou záležitosťou každého podnikateľského subjektu. Úlohou vlády je podľa nej, okrem iného, vytvárať zodpovedné legislatívne prostredie pre podnikateľov, a nie zasahovať do ich systému odmeňovania.
“Do odbornej diskusie o nastavení tohto nástroja podpory cestovného ruchu sme boli pripravení prispieť skúsenosťami našich členov, preto nás mrzí, že navrhovateľ usporiadal stretnutie bez účasti AZZZ SR, ktorá je najreprezentatívnejšou a najdlhšie pôsobiacou zamestnávateľskou organizáciou na Slovensku,” konštatuje s tým, že stretnutie sa konalo len s vytypovanými zamestnávateľmi, od ktorých sa očakávalo pozitívne vyjadrenie. S týmto stanoviskom sa asociácia nestotožňuje a nepovažuje ho za reprezentujúce väčšinu zamestnávateľov na Slovensku.
O navrhované rekreačné poukazy by mohol byť zo strany zamestnávateľov záujem, avšak len v prípade, že budú dobrovoľné. Dôležité je, aby boli zavedené nástroje, ktoré zjednodušia administráciu rekreačných poukážok na strane zamestnávateľov, ako aj hotelov a penziónov. Uvedený model podpory môže rozhýbať domáci turizmus a zatraktívniť dovolenkovanie v krajine, uzatvára AZZZ SR.
 
Príspevok Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení podporí rekreačné poukazy, iba ak budú pre zamestnávateľa dobrovoľné zobrazený najskôr Hlavné správy.