Bratislava 2. apríla 2020 (SITA/HSP/Foto:Ilustračné foto)

Asociácia vodárenských spoločností (AVS) vyhlasuje, že odpadová voda je bezpečná. Reaguje tak na medializované správy o výskyte koronavírusu v odpadových vodách

Ilustračné foto

„AVS plne podporuje stanovisko EUrEau (Európskej asociácie prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií – pozn. redakcie) v znení, že nový koronavírus je nestabilný v prostredí voda/odpadová voda,“ uvádza AVS v tlačovej správe a dodáva, že fakt, že bolo v odpadovej vode detekované RNA nového koronavírusu, neznamená že ide o aktívny, živý vírus. Podľa AVS sú pracovníci prichádzajúci do styku s odpadovou vodou chránení osobnými ochrannými prostriedkami, čo minimalizuje riziko infekcie. „Žiadame médiá, aby nešírili poplašné správy medzi obyvateľstvom a pracovníkmi vodárenských spoločností. V čase zvýšenej potreby hygieny počas pandémie je nevyhnutné zabezpečenie plynulej dodávky pitnej vody do všetkých odvetví nášho života spoločne s účinným odvedením a čistením odpadových vôd,“ dodáva AVS.

Holandské inštitúty KWR a RIVM 25. marca oznámili, že pomocou techník detekcie DNA/RNA objavili RNA nového koronavírusu v nečistenej odpadovej vode. „RNA je genetický materiál vo vírusoch, porovnateľný s jednovláknovou DNA. Je veľmi dôležité poznamenať, že vedci nezistili živé vírusy v neupravenej odpadovej vode. Metóda nie je schopná identifikovať prítomnosť životaschopných vírusov alebo potenciál infikovať ľudí,“ uvádza sa v stanovisku EUrEau. Relevantnosť tejto metódy detekcie spočíva v tom, že je možné zistiť odberom odpadovej vody z obce, či je vírus medzi populáciou značne rozšírený a môže pomôcť epidemiológom študovať šírenie epidémie. „Táto metóda sa však musí ďalej rozvíjať. Podľa KWR nebola potvrdená a v súčasnosti sa overuje reprodukovateľnosť výsledkov,“ dodáva EUrEau.

„Tlačová správa RIVM súvisiaca s týmto výskumom vyvolala vážne obavy medzi ľuďmi, ktorí pracujú s odpadovými vodami a ľuďmi, ktorí pracujú v laboratóriách. Národné zdravotné ústavy a WHO majú v tejto otázke jasno a opätovne opakujú, že nový koronavírus je nestabilný v prostredí voda/odpadová voda. Ľudia, ktorí pracujúci v sektore odpadových vôd alebo laboratórny personál, sa musia v súlade so zdravotnými a bezpečnostnými postupmi riadiť platnými ustanoveniami o osobnej ochrane. Tým sa zaručí ich bezpečnosť a minimalizuje sa riziko infekcie koronavírusom,“ uzatvára EUrEau.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj