Asociácia na ochranu práv pacientov verí, že viac peňazí na lôžka sa odzrkadlí aj v ich modernizácii

Bratislava 13. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) považuje riešenie súčasného stavu slovenských nemocníc za jednu z kľúčových tém kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacienta. Ak zostane zachovaná dostupnosť, tak ako to bolo uvedené, je návrh predstavený Ministerstvom zdravotníctva SR a Asociáciou zdravotných poisťovní SR podľa AOPP spôsob, ako nielen zvýšiť bezpečnosť hospitalizácií, ale aj zlepšiť prostredie, v ktorom ju pacient absolvuje. TASR o tom informovala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Na snímke Mária Lévyová

“Veríme, že viac peňazí na lôžko, ktoré by návrh v praxi priniesol, sa odzrkadlí aj v modernizácii lôžok, ale aj celkového prostredia v nemocniciach. Nehovoriac už o tom, že viac personálu na lôžko by malo umožniť aj sestričkám a lekárom venovať viac času komunikácii s pacientom, čo je mimoriadne dôležitý faktor liečby,” uviedla Lévyová. AOPP víta aj to, že uvoľnené kapacity v nemocniciach chcú rezort zdravotníctva a poisťovne reprofilovať na dlhodobú lôžkovú starostlivosť. Títo pacienti podľa AOPP nemajú veľa možností, ako sa dostať k adekvátnej starostlivosti. “AOPP momentálne spolu s ďalšími partnermi pripravuje návrh stratégie riešenia problému dlhodobej starostlivosti. Reprofilizácia lôžok v nemocniciach na oddelenia dlhodobej starostlivosti môže pomôcť vytvoriť už dnes chýbajúce kapacity,” doplnila Lévyová.
Podľa AOPP je dôležité, aby sa začalo čo najskôr pracovať na príprave konkrétnych opatrení, ktoré zavedú návrh zmien v lôžkovej zdravotnej starostlivosti do praxe. “Všetci vidíme, že prostredie v nemocniciach nezodpovedá tomu, aké by malo byť v členskej krajine EÚ v 21. storočí,” poznamenala prezidentka AOPP. Ak podľa nej dokážu predstavené zmeny priniesť vyššiu bezpečnosť a kvalitu starostlivosti o pacienta, a to aj bez masívneho zvyšovania financií, treba začať čo najskôr diskusiu o konkrétnych opatreniach.
Slovenské nemocnice by mali v najbližších 12 rokoch prejsť zmenami. Počíta s tým nová koncepcia rozvoja ústavnej, teda lôžkovej starostlivosti, ktorú v piatok predstavili na ministerstve zdravotníctva. Zmeny by sa mali týkať času hospitalizácie, počtu lôžok, upraviť by sa mali počty výkonov a posilniť by sa mohla domáca starostlivosť o pacientov. Oznámili to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
 
Príspevok Asociácia na ochranu práv pacientov verí, že viac peňazí na lôžka sa odzrkadlí aj v ich modernizácii zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)