Bratislava 7. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Dario Beligheri/ANSA via AP)
 
Tímový manažér belgického zoskupenia Deceuninck-QuickStep Patrick Lefevere vyzval Medzinárodnú cyklistickú úniu (UCI) a organizátorov pretekov k lepšiemu správaniu sa voči samotným tímom. Podľa jeho vyjadrenia majú UCI a firma ASO, ktorá je organizátorom napr. aj Tour de France, iba jeden spoločný cieľ “držať všetky tímy za gule” a dodal, že “oni majú hercov, platia ich a bez hercov, nebude žiaden film”

Ilustračné foto

Šesťdesiatštyriročný Lefevere sa v rozhovore pre portál cyclingnews.com vyjadril k aktuálnej situácii v cyklistickom pelotóne, keďže od budúcej sezóny začne nové trojročné obdobie kolotoča WorldTour.
Ohlasované novinky v rámci WorldTour, ktoré boli agendou prezidenta UCI Davida Lappartienta, nepriniesli podľa Lefeverea žiadne signifikantné zmeny do profesionálneho cyklistického modelu, v ktorom sú tímy aj naďalej závislé najmä od sponzorských príspevkov. Zisky z predaja televíznych práv naďalej ostávajú v plnej výške organizátorom pretekov.
V utorok zverejnila UCI zoznam 23 tímov, ktoré by počas rokov 2020-2022 chceli mať status najvyššej kategórie, umožňujúci štart na každých pretekoch v kalendári WorldTour. Zoskupenia Arkea-Samsic, Vital Concept, Cofidis, Direct Énergie a IsraelCycling Academy by sa pridali k 18 tímom, ktoré sú súčasťou pelotónu pretekov WorldTour v aktuálnej sezóne. Podľa informácii portálu cycling-news.com chcela UCI zvýšením počtu tímov zabrániť možným súdnym žalobám, ak by došlo k opačnému kroku.
UCI zároveň uverejnila nové pravidlá týkajúce sa vybavenia akým sú GPS jednotky, videokamery a telemetrické merače. Autorizácia spomenutých prístrojov bude po novom potrebná aj od UCI a organizátorov pretekov. Týmto krokom chcú zástupcovia UCI zabrániť možným podvodom.
 
Príspevok ASO a UCI držia tímy v šachu, tvrdí šéf Quick-Stepu Lefevere zobrazený najskôr Hlavné správy.