Peking 22. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Fred Dufour)
 
Otvorenosť a bohatstvo je výhodou pre Čínu. Peking sa domnieva, že EÚ môže krajine pomôcť, aby sa stala vedúcou a modernou veľmocou, píše Asia Times. Portál však pripomenul aj Česko, ako jedného z najdôležitejších spojencov

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Za uplynulé desaťročie obsadila Čína zásadné miesto vo svetovej ekonomike, čo krajine umožňuje usilovať o to, aby rovnaké miesto obsadila aj vo svetovej politike, píše Asia Times.
Teraz sa Čína snaží hrať dôležitú nielen regionálnu, ale aj celosvetovú úlohu. V októbri minulého roka vodcu krajiny Si Ťinpching uviedol, že do roku 2050 sa Čína stane globálnym lídrom z hľadiska kombinácie národnej sily a medzinárodného vplyvu.
Pre realizáciu tejto stratégie sa Peking často uchyľuje k využívaniu ekonomických zdrojov, rovnako ako k politickému vplyvu. Podľa zdrojov sa však Čína stále viac stáva alternatívou západného demokratického modelu.
Ako uvádza Asia Times, Čína pôsobí na viacero neliberálnych vlád po celom svete: Egypt, Etiópia, Pakistan, Filipíny, Sudán a Turecko.
Avšak vplyv Číny na európske krajiny, ako Česká republika, Cyprus, Grécko, Maďarsko, Macedónsko, Čierna Hora, Poľsko, Portugalsko a Srbsko, je bezprecedentný. V roku 2016 sa čínske investície do krajín zvýšili približne na 40 miliárd dolárov, čo bolo v Európe aktívne vítané.
Peking však stále viac usiluje o zmenu svojho ekonomického vplyvu na politický. Najmä, ako uvádza portál, český prezident Miloš Zeman chce, aby sa Česko stalo čínskou nepotopenou lietadlovou loďou v centre Európy.
Vlani Grécko nenechalo svojich partnerov kritizovať postavenie čínskych orgánov v oblasti ľudských práv v krajine. Tento vývoj sám o sebe spôsobuje, že Európania v strehu.
V Pekingu sa domnievajú, že EÚ je schopná pomôcť Číne stať sa vedúcou a modernou veľmocou. A naopak starnúci a pomstychtivý hegemón USA Peking vidí len ako prekážku.
 
Príspevok Asia Times: Čína potrebuje EÚ, aby získala status veľmoci zobrazený najskôr Hlavné správy.