Manila 29. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Lídri Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) dnes na výročnom summite na Filipínach vyjadrili “mimoriadne obavy” z napätia na Kórejskom polostrove a vyzvali Pchjongjang, aby zastavil akcie, ktoré ohrozujú mier v regióne
Severokórejské jadrové testy a územné spory v Juhočínskom mori dominovali rokovaniam lídrov 10-členného ASEAN.
Ilustračné foto

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte, ktorý jednodňovému summitu predsedal, informoval o veľkých obavách účastníkov summitu z vypuknutia vojny na Kórejskom polostrove, ktorá by priniesla regiónu obrovské utrpenie.

“ASEAN musí byť silný a jednotný vo výzve ku Severnej Kórei, aby zastavila všetky provokačné akcie a vrátila sa na cestu dialógu,” uviedol singapurský premiér Lee Hsien Loong.

Iba hodiny pred začatím summitu sa Severné Kórea pokúsila odpáliť balistickú raketu z oblasti severne od Pchjongjangu, ktorá však krátko po štarte explodovala.

Duterte v súvislosti s eskaláciou napätia na Kórejskom polostrove vyzval Spojené štáty a ďalšie krajiny na zdržanlivosť. Varoval pred zlým odhadom situácie, ktorý by mohol “vyústiť v katastrofu”.

“Je na Amerike, ktorá má najväčšiu palicu, aby bola opatrná a trpezlivá,” povedal na tlačovej konferencii po skončení summitu. Uviedol, že chce vyzvať amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý mu má dnes zatelefonovať, aby “nehral do rúk” severokórejského vodcu Kim Čong-una.
“Ten chlap (Kim) jednoducho chce zlikvidovať svet, preto je veľmi šťastný,” citovala 72-ročného filipínskeho vodcu tlačová agentúra DPA. “Stále sa usmieva. Ale v skutočnosti to chce všetko skončiť.”

Dnešná schôdzka lídrov ASEAN v Manile bola prvým z ich dvoch tohtoročných summitov, ďalší bude tiež na Filipínach v novembri. Členmi ASEAN sú Brunej, Filipíny, Indonézia, Kambodža, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Thajsko, Singapur, Vietnam.