Damask 24. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Syrian Presidency / El Pais video via AP)
 
Európa a Spojené štáty sa nebudú zúčastňovať obnovy Sýrie, povedal sýrsky prezident Bašár Asad v rozhovore pre televízny kanál NTV v programe Výsledky týždňa

Na videosnímke sýrsky prezident Bašár Asad

Sýrsky prezident pripomenul slová niektorých politikov o tom, že Damasku nebudú pomáhať, kým bude vládnuť terajšia vláda. Označil ich za “najlepšie vyhlásenie Západu za celú dobu vojny v Sýrii”.
Zdôraznil, že Európa a USA sa nebudú zúčastňovať obnovy krajiny.
“Jednoducho nedovolíme, aby sa to stalo. Prídu s peniazmi, či nie? Ponúknu nám pôžičku, potvrdenie či granty, čokoľvek – my Západ nepotrebujeme. Západ je vzdialený od chápania slova čestnosť, oni nedávajú, oni len berú,” povedal prezident Asad.
Sýrsky líder vyhlásil, že krajina sa bude spoliehať len na vlastné sily a pomoc priateľov. “Je možné, že obnova Sýria potrvá dlhšie, to ale nie je dôvod pre znepokojenie,” povedal v rozhovore.
Spolu s tým vyhlásil, že mnohé európske spoločnosti sa pokúšajú začať v Sýrii pracovať, tie sa ale riadia len želaním zarobiť. Túto expanziu podporujú vlády krajín EÚ, zatiaľ sa o nej ale nehovorí, dodal Asad.
“Keď ide o obnovu krajiny po vojne, tak vy hovoríte 400 miliárd, plus mínus. To je približne celý trh, celá ekonomika, to sú investície,” povedal.
 
Príspevok Asad vyhlásil, že neumožní Západu zúčastniť sa obnovy Sýrie zobrazený najskôr Hlavné správy.