Moskva 18. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Gregorio Borgia)
 

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini v stredu navštívil Moskvu, kde sa zúčastnil zhromaždenia zastupiteľstva konfederácie talianskeho priemyslu v Rusku, Confindustria Russia. Salvini skritizoval sankcie a pre Sputnik okomentoval výsledky nedávnych volieb v Bavorsku, v ktorých utrpeli historickú porážku spojenci Angely Merkelovej

Na snímke minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

“Taliansko prišlo kvôli sankčnej vojne o 20 miliárd eur. Európa musí uvažovať konštruktívne. Čakáme na signál o pripravenosti nadviazať dialóg, avšak mám dojem, že vedenie EÚ chce pokračovať v sankciách. Mne to vôbec nevyhovuje. Sankcie nemajú žiaden zmysel. Urobím zo svojej strany všetko, aby boli čo najskôr zrušené,” sľúbil Salvini.
V prípade, že európske úrady prídu s návrhom na predĺženie sankcií, Taliansko na to odpovie rozhodným odmietnutím, poznamenal vicepremiér.
Sputnik sa Salvinim osobne opýtal na jeho názor na uplynulé bavorské voľby, v ktorých podľa výsledkov získala Kresťansko-sociálna únia CSU (partneri vo vládnej koalícii s Angelou Merkelovou, s CDU) asi 37% hlasov. Pre stranu zvyknutú na absolútnu väčšinu v bavorskom krajinskom sneme bol tento výsledok porážkou. Naposledy bola podpora CSU na tak nízkej úrovni v roku 1950. Teraz už  nebude môcť zostaviť v Bavorsku jednostranícku vládu. Zároveň do vlády prvýkrát prejde strana Alternatíva pre Nemecko (AfD).
 
Otázka: Skomentovali ste tento výsledok volieb frázou “Arrivederci Merkelová”. Čo si myslíte, je porážka tradičnej strany výnimočným javom alebo novým trendom v nemeckej vnútornej politike?
Nie je na tom samozrejme nič náhodné. Prakticky všetky strany, ktoré boli pri moci v európskych štátoch niekoľko desaťročí, trpia dnes vlnou porážok. Nie je to jen v Nemecku, ale napríklad vo Francúzsku, je to už zákonitosť.
Tí, komu obvykle vravia populisti, aktívne upevňujú svoje pozície. Musíme vytvoriť novú Európu, Európu, ktorá zaručí rozvoj ekonomiky, reálne slobody a bezpečnosť.
 

Príspevok “Arrivederci Merkelová.” Salvini komentoval výsledok volieb v Bavorsku zobrazený najskôr Hlavné správy.