Kábul 24. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Fabrice Coffrini/pool photo via AP)

Afganský prezident Ashraf Ghani v utorok uviedol, že USA by mali objasniť poznámky, ktoré predniesol prezident Donald Trump o Afganistane vrátane tvrdenia, že by mohol ľahko vyhrať vojnu, ale nechcel „zabiť 10 miliónov ľudí“

Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní

Americký prezident v pondelok popri pakistanskom premiérovi Imranovi Khanovi v Bielom dome urobil niekoľko prekvapujúcich vyhlásení vrátane plánov na rýchle ukončenie afganského konfliktu, ktorý by však krajinu „vymazal z povrchu Zeme“.

Afganistan “by bol preč. Doslova za 10 dní,” uviedol Trump a dodal: “Nechcem ísť touto cestou a nechcem zabiť milióny”.

Jeho komentáre vyvolali rozruch a pobúrenie v Afganistane, kde sa vojnovo unavená a traumatizovaná populácia už teraz obáva návratu k vláde Talibanu po rýchlom odsune Američanov.

Trump tiež uviedol, že Pakistan by mohol pomôcť USA “vymaniť sa” z Afganistanu a dodal, že vo vzťahu medzi Washingtonom a Islamabadom existuje “obrovský potenciál”.

Afganistan už dlho obviňuje Pakistan z podnecovania afganského konfliktu a za podporu Talibanu. Ghani je nahnevaný tým, že ho USA v prebiehajúcich mierových rozhovoroch s Talibanom neustále ignorujú.

Trumpov komentár vyvolal búrlivu reakciu aj na sociálnych sietiach.

“Cítim sa šokovaný a ponížený. Dôverovali sme Američanom, že nám pomáhajú vo vojne proti teroru, a teraz nám prezident Trump vyhráža genocídou,” napísal užívateľ Facebooku Mohd Farhad.

Trumpov mierový vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad medzitým prišiel do Kábulu, aby sa pripravil na ôsme kolo priamych rozhovorov, ktoré s Talibanom uskutoční čoskoro.

Očakáva sa, že tieto rokovania začnú v Dauhe v nasledujúcich dňoch, ale Ghani a jeho administratíva bude opäť z rozhovorov vylúčená. Tu sa opätovne ukazuje typická arogancia americkej politiky, ktorá sa k svojim partnerom správa často bez akejkoľvek známky elementárneho rešpektu.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj