Jerevan 10. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PAN/Karo Sahakyan)
 
Arménsky prezident Armen Sarkisjan odvolal na žiadosť novozvoleného premiéra Nikola Pašinjana šéfa tamojšej polície i bezpečnostnej služby. S odvolaním sa na vyhlásenie prezidentskej kancelárie o tom informovala agentúra Reuters.

Na snímke Armen Sarkisian

Pašinjan na svojej facebookovej stránke informoval, že o odvolanie Vladimira Gasparjana a Georgija Kutojana požiadal prezidenta vo štvrtok. Gasparjan do funkcie šéfa polície nastúpil 1. novembra 2011 a Kutojan pôsobil ako šéf bezpečnostnej služby od 12. februára 2016.
Pašinjan, ktorý viedol rozsiahle protesty v krajine, bol za predsedu arménskej vlády zvolený v utorok na zasadnutí parlamentu v Jerevane. Jeho kandidatúru podporilo 59 poslancov, proti sa ich vyslovilo 42. Za Pašinjana hlasovalo aj 11 poslancov donedávna vládnucej Republikánskej strany Arménska. Ako vysvetlil predseda jej poslaneckého klubu Vahram Bagdasarjan, časť poslancov hlasovala za Pašinjana v záujme “zachovania stability”.
Protesty v Arménsku vypukli v apríli po tom, ako dlhoročného prezidenta Serža Sarkisjana nominovali a neskôr v parlamente zvolili za premiéra. Jeho presun na posilnený post predsedu vlády kritici vnímali ako snahu predĺžiť jeho zotrvanie pri moci.
Sarkisjan po niekoľkých dňoch z funkcie premiéra odstúpil pod tlakom demonštrácií, ktoré sa zamerali aj na nespokojnosť obyvateľov s chudobou a korupciou v krajine.
 
Príspevok Arménsky prezident na žiadosť nového premiéra odvolal šéfa polície zobrazený najskôr Hlavné správy.