Jerevan 1. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PAN/Davit Hakobyan)

Arménsky prezident Serž Sarkisjan anuloval dlhodobo pozastavené protokoly zamerané na normalizáciu vzťahov s Tureckom. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke arménsky prezident Serž Sarkisjan

Prezident to oznámil vo štvrtok na zasadnutí bezpečnostnej rady krajiny, uviedol jeho hovorca.
Takzvané Zürišské protokoly, ktoré podpísali Jerevan a Ankara v roku 2009, mali za cieľ otvoriť hranicu medzi Tureckom a Arménskom a normalizovať vzájomné diplomatické vzťahy. Dohoda si vyžadovala ratifikáciu parlamentmi oboch krajín.
Turecko uzavrelo svoju hranicu s Arménskom v roku 1993 na protest proti vojne v Náhornom Karabachu. Od roku 1994, keď sa skončila vojna za odštiepenie Náhorného Karabachu od Azerbajdžanu, je tento región pod kontrolou ozbrojencov, ktorí o sebe tvrdia, že sú príslušníkmi miestnej arménskej menšiny. Azerbajdžan však deklaruje, že sú tam rozmiestnení aj vojaci arménskej armády.
Vzťahy oboch krajín komplikuje aj dlhodobý spor o masaker zhruba 1,5 milióna Arménov, ktorí zahynuli v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.