Rio de Janeiro 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Silvia Izquierdo)

Brazílska federálna vláda v piatok vydala dekrét, na základe ktorého armáda prevezme kontrolu nad políciou v štáte Rio de Janeiro. Toto opatrenie má obmedziť násilie, ktoré vzrástlo v Riu za posledné roky, napísala agentúra AP.
Ilustračné foto

Zo symbolického aj praktického hľadiska ide podľa AP o dôležitý krok pre krajinu, kde si mnohí stále pamätajú brutálnu vojenskú diktatúru z rokov 1964-1985. Povoliť armáde prevziať kontrolu nad bezpečnosťou v Riu by mohlo priniesť okamžitú úľavu od násilia súvisiaceho s drogami, ale zároveň vyvolať obavy z používania tvrdých represívnych metód, analyzuje AP.
Vládny dekrét ešte musia schváliť poslanci brazílskeho Kongresu, čo sa však očakáva. Predseda Poslaneckej snemovne Rodrigo Maia avizoval, že sa o dekréte bude zrejme rokovať už na budúci týždeň.
Predmetný dekrét podpísal brazílsky prezident Michel Temer, podľa ktorého ide o “extrémne opatrenie”, zamerané na obnovenie poriadku v Riu de Janeiro.
Guvernér tohto štátu na juhovýchode Brazílie Luiz Fernando Pezao ešte pred vydaním dekrétu pripustil, že bezpečnostný plán, ktorý mal ochrániť obyvateľov i turistov počas nedávnych karnevalových osláv, zlyhal. Počas karnevalu totiž došlo k viacerým násilným incidentom vrátane prepadnutí, ozbrojených lúpeží a konfrontácií.
Podľa predstaviteľov štátu Riu de Janeiro tamojšia polícia čelí ťažkej situácii spôsobenej bojom miestnych gangov, ktorá sa už podobá vojne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.