Mogadišo 29. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Farah Abdi Warsameh)

Príslušníci somálskej armády a polície ukončili v nedeľu celú noc trvajúcu bezpečnostnú akciu v hoteli Nasa-Hablod v metropole Mogadišo, v ktorom sa zabarikádovali piati militanti z hnutia aš-Šabáb, napísala agentúra AP
Ilustračné foto

Útoku s 23 obeťami na životoch predchádzal výbuch nálože umiestnenej v nákladnom aute, ktorú v sobotu popoludní pred hotelom stojacim na rušnej ulici odpálil samovražedný atentátnik.
Somálske policajné a vojenské jednotky hotel ovládli v nedeľu ráno, pričom dvoch útočníkov zastrelili a dvoch zajali. Jeden z militantov odpálil nálož, ktorú mal pripevnenú na tele, uviedol kapitán Mohamed Hussein.
Útok sa začal v sobotu popoludní, keď samovražedný útočník odpálil nákladné auto naložené výbušninami pred vyhľadávaným hotelom Nasa-Hablod, ktorý sa nachádza neďaleko prezidentského paláca. Častými hosťami hotela sú somálski politici a ďalší príslušníci miestnej elity.
Medzi mŕtvymi sú podľa polície aj vysoko postavený predstaviteľ somálskej polície a bývalý poslanec.
K útoku sa okamžite prihlásila islamistická extrémistická skupina aš-Šabáb, ktorá uviedla, že jej bojovníci prenikli do hotela, z ktorého sa celú noc ozývala streľba.
Teroristické akcie tohto druhu v Somálsku spravidla páchajú príslušníci aš-Šabábu. Skupina sa však neprihlásila k mimoriadne krvavému útoku spred dvoch týždňov, pri ktorom zahynulo najmenej 358 ľudí a 228 utrpelo zranenia.
Podľa expertov skupina neprevzala za útok zodpovednosť kvôli vysokému počtu obetí, aby si proti sebe príliš nepopudila somálsku verejnosť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.