Buenos Aires 14. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Bývalá argentínska prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová v pondelok na súde v Buenos Aires odmietla najnovšie obvinenia z korupcie, ktoré začiatkom augusta zverejnil denník La Nación a majú sa týkať mnohých bývalých politikov a podnikateľskej elity.

Na snímke rgentínska prezidentka Cristina Fernandezová de Kirchnerová

Fernándezová na súde odmietla vypovedať. Namiesto bolo prečítané jej písomné vyhlásenie, v ktorom uviedla, že obvinenia federálneho sudcu Claudia Bonadia, ktorý ju predvolal, sú nepravdivé a politicky motivované, informovala agentúra AP.
Kirchnerová mala vo svojich rezidenciách prijímať miliónové úplatky od stavebných firiem. Dialo sa to v rokoch 2005-2015 počas jej vlády a vlády jej manžela Néstora Kirchnera. Podľa prokuratúry má ísť v prepočte o asi 140 miliónov eur.
Základom vyšetrovania sú dôkladné záznamy o platbách vyhotovené šoférom, ktoré bol za ne zodpovedný. Od prepuknutia škandálu bolo zadržaných 15 vládnych zamestnancov a šéfov stavebných firiem. Korupciu doteraz priznalo osem podnikateľov.
Kirchnerová bola prezidentkou od decembra 2007 do decembra 2015. Ako senátorka má imunitu a tak jej nehrozí väzenie, ale môže byť trestne stíhaná.
Kirchnerová je tiež obvinená z prania špinavých peňazí, možného nelegálneho obohacovania a podvodu. Vlani v decembri sudca Bonadio požiadal Senát, aby exprezidentku zbavil imunity a umožnil jej obvinenie z velezrady za údajné krytie úlohy Iránu v bombovom útoku z roku 1994 na židovské centrum v Buenos Aires, pri ktorom prišlo o život 85 ľudí. Išlo o najhorší teroristický útok v dejinách Argentíny. Bonadio avizoval, že sa v nadchádzajúcich dňoch rozhodne, či opäť požiada zákonodarcov o zrušenie imunity Kirchnerovej.
 
Príspevok Argentínsku exprezidentku predvolali na súd v novej korupčnej kauze zobrazený najskôr Hlavné správy.