Buenos Aires 7. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Argentina Navy via AP)

Argentínska vláda ponúkla odmenu vyše štyri milióny dolárov za nájdenie vojenskej ponorky ARA San Juan, ktorá sa pred takmer troma mesiacmi stratila v južnej časti Atlantického oceánu. S odvolaním sa na miestne médiá o tom v utorok informovala tlačová agentúra DPA.

Na nedatovanej snímke diesel-elektrická ponorka ARA San Juan

Argentínsky prezident Mauricio Macri ohlásil odmenu na stretnutí s rodinnými príslušníkmi 44 námorníkov, o ktorých sa predpokladá, že na palube zmiznutej ponorky zahynuli. Minister obrany Oscar Aguad uviedol, že presná výška odmeny bude zverejnená na budúci týždeň, informovala tamojšia tlačová agentúra Tellam.

Účelom odmeny je povzbudiť námorné prepravné spoločnosti, aby sa aktívne zúčastnili na pátraní po tomto vojenskom plavidle, ktoré je nezvestné od 15. novembra. Napriek tomu, že bola spustená rozsiahla pátracia operácia, šance na záchranu námorníkov prakticky vypršali po dvoch týždňoch.

Posádka ponorky pred stratou kontaktu nahlásila požiar v akumulátorovej časti. Zaznamenaný bol i výbuch. Rusko je v súčasnosti poslednou z 18 krajín spolupracujúcich na pátraní po ponorke. Jednotky námorníctva spoločne prehľadali oblasť s rozlohou takmer 4000 štvorcových kilometrov.

Argentínske vojenské námorníctvo stratilo kontakt s ponorkou počas jej bežnej misie – plavby z argentínskeho prístavu Ushuaia do domovského prístavu pri meste Mar del Plata. Ponorka sa v danom čase pohybovala pri pobreží Patagónie.

Podľa zistení vyšetrovateľov prenikla ešte pred prerušením spojenia do útrob plavidla voda, ktorá zapríčinila skratovanie jednej z batérií. Námorné sondy následne zaznamenali výbuch v oblasti približne 430 kilometrov východne od pobrežia Argentíny, kde sa mala ponorka vtedy nachádzať.

Prezident Macri po vlne kritiky vytvoril nezávislú komisiu, ktorej cieľom bude vyšetrenie okolností tejto tragédie. Minister Aguad prisľúbil, že vyšetrovanie bude transparentné a bude naň vyčlenený neobmedzený rozpočet.