Arcibiskup Timothy Dolan bude mať príhovor pri uvedení Trumpa do úradu

Washington 3. januára 2017 (HSP/KAP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

New Yorský arcibiskup Timothy Dolan sa ako zástupca Katolíckej cirkvi zúčastní uvedenia do úradu Donalda Trumpa vo Washingtone

Na snímke Timothy DolanNa snímke Timothy Dolan

Cíti sa poctený, že bude môcť pri tejto slávnosti v Kapitole predniesť čítanie a že sa bude môcť modliť k Bohu za npovú hlavu štátu a za krajinu, ako povedal kardinál pre „Catholic News Service“ 28. decembra. Spolu s Dolanom sa na akte 20. januára zúčastnia ďalší piati náboženskí predstavitelia. O deň neskôr sa plánuje vo washingtonskej Národnej katedrále medzináboženská pobožnosť.

Kardinál Dolan prijal Trumpa a jeho protivníčku Hillary Clintonovú 20. októbra na dobročinnom obede jeho arcidiecézy „Al Smith Dinner“. Bolo to posledné spoločné vystúpenie oboch kandidátov pred voľbami. Vo volebnom boji kardinál varoval pred Trumpovými plánmi migračnej politiky. Neustále však vyjadroval želanie po voľbách zostať v kontakte s oboma stranami.

Podľa portálu „International Business Times“ sú dvaja z duchovných – pastorka spriatelená s Trumpom Paula Whitová z „New Destiny Christian Center“ ako aj biskup Wayne T. Jackson zo spoločenstva „Great Faith Ministries International“ zástancovia teológie úspechu (prosperity theology). Podľa nej je obchodný úspech viditeľným dôkazom Božej priazne.

Pri voľbe náboženských predstaviteľov sa prihliadalo na rozdielnosť, ako povedal predseda komisie pre uvedenie do úradu, Tom Barrack. Chceme tak zdôrazniť veľký význam, ktorý má náboženská viera „pre náš multikultúrny pulzujúci národ“. Ďalší prítomní budú: evangelikálni pastori Samuel Rodriguez a Franklin Graham – syn kazateľa Billyho Grahama – ako aj rabín Marvin Hier, predseda a zakladateľ Centra Simona Wiesenthala a ako kardinál Dolan kritik Trumpa. 

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.