Na snímke arcibiskup trnavskej arcidiecézy Ján Orosch počas svätej omše svätenia olejov – Missa Chrismatis na Zelený štvrtok 13. apríla 2017 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Trnava 13. apríla (TASR) – Omšu svätenia olejov, ako súčasť slávenia veľkonočných sviatkov, celebroval dnes na Zelený štvrtok za početnej účasti veriacich v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave arcibiskup Ján Orosch. Duchovní Trnavskej arcidiecézy si zároveň na bohoslužbe obnovili svoje kňazské sľuby.

Omša svätenia olejov sa v tento deň koná výlučne v katedrálnych chrámoch. Je prejavom jednoty kňazov, diakonov, bohoslovcov a rehoľníkov s biskupom. Arcibiskup vo svojej kázni prirovnal kňazský stav k rodine. Povedal, že aj duchovní sú jedna veľká rodina a ako každé správne príbuzenstvo sa aj oni aspoň raz do roka stretnú, porozprávajú sa, prípadne si aj odpustia.

Pri Omši svätenia olejov sa svätia tri druhy olejov, krizma – na pomazanie po krste, birmovanie a posviacku kňazov, olej katechumenov – na pomazanie pred krstom a olej chorých – pre sviatosť pomazania chorých.

Trnavská arcidiecéza má po rozdelení Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy 144 farností, rozčlenených do 11 dekanátov – Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Hurbanovo, Komárno, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Sereď, Smolenice, Šaľa, Trnava. Jej hranice nie sú totožné k hranicami krajov, Záhorie je včlenené do Bratislavskej arcidiecézy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR