Arcibiskup Bezák vystúpil po mesiacoch v ústraní na verejnosti: Drsný odkaz katolíckej cirkvi!

Opäť na verejnosti! Bývalý arcibiskup Róbert Bezák (56) prijal po dlhom čase pozvánku na verejné vystúpenie.

V utorok vo večerných hodinách sa objavil v Kláštore sv. Jezulátka v Prahe. Jeho prítomnosť si nenechalo ujsť množstvo ľudí, ktorí zaplnili celý historický chrám. O čom Bezák po mesiacoch v ústraní rozprával?

Arcibiskup vystúpil pred vyše 300 ľuďmi v českom hlavnom meste krátko po siedmej hodine večer. Bezáka privítali veľkým potleskom. Po uvedení priorom kláštora sa postavil za mikrofón a neistým hlasom spustil viac ako hodinovú úvahu. Hovoril o stvorení sveta a o zmysle siedmeho dňa, keď Boh podľa Biblie odpočíval. „Siedmy deň ešte nenastal, ešte nie je čas na odpočinok,“ vyslovil sa Bezák. Vo svojej reči nevynechal ani vývoj v súčasnej spoločnosti, ktorý ho trápi. „Hovorí sa, že žijeme v apokalyptickej dobe. So smútkom počúvam reči o tom, že Európska únia končí, tak vynikajúci projekt. Ľudia strácajú hodnoty a majú pocit kozmickej absurdnosti. Potom strácajú vieru a prepadajú panike a blbým náladám,“ otvoril sa arcibiskup.

Pocit ničenia a deštrukcie je podľa neho cítiť všade, v politike, ekonómii aj psychológii. Na záver nezabudol ani na svoju kauzu odvolania z čela Trnavskej arcidiecézy, ktorá doteraz nie je vyriešená a kompetentní mu nezodpovedali všetky otázky. „Môj život je mimo štruktúry, aj keď predsa len v štruktúre. A pýtam sa, či si netreba položiť otázku - nejesť zo stromu poznania, lebo môžeš o veľa prísť,“ naznačil stav, keď musel pred rokmi v biskupskom úrade nútene skončiť. Rád by podľa vlastných slov stál pred ľuďmi ako trnavský arcibiskup, a nie ako emeritný a obyčajný človek. „Prišlo mi to teologicky nesprávne, aby na odvolanie stačila jedna veta. Na to, aby som sa stal biskupom, bolo treba celý proces... Nečakal som to, bol to pre mňa šok. To stačí len tak nejaké anonymné oznámenie na odvolanie? Čudujem sa týmto praktikám, na toto cirkev nesmie pristúpiť,“ zakončil otázkou svoje rozprávanie Bezák.

zdroj: cas.sk

Komentujte :)