New York 19. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Saudi Press Agency via AP)

Štyri arabské krajiny, ktoré nedávno prerušili diplomatickú komunikáciu s Katarom, vyzvali tento malý štát Perzského zálivu, aby pristúpil na šesť princípov boja s extrémizmom a terorizmom, ako aj na rokovania o pláne zahŕňajúcom konkrétne opatrenia na ich realizáciu.
Na snímke saudskoarabský kráľ Salmán (vľavo) a korunný princ Abú Zabí, šejk Mohammed bin Zajíd Al Nahyan sa rozprávajú v Džidde

Informovala o tom dnes agentúra AP s tým, že tento krok môže dopomôcť k skorému vyriešeniu celej krízy.
Veľvyslanec Saudskej Arábie pri OSN Abdalláh bin al-Muallimí novinárom v utorok povedal, že štvorica štátov je pevne rozhodnutá dodržiavať šesť princípov, na ktorých sa zhodli ich ministri zahraničných vecí počas stretnutia 5. júla v Káhire. Katar žiadajú, aby ich podporil.
Kríza vypukla, keď Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt prerušili s Katarom začiatkom júna diplomatické vzťahy a dopravné spojenie ohľadom obvinení, že Dauha podporuje islamistické skupiny. Tieto krajiny tiež uvalili na Katar pozemnú, vzdušnú a námornú blokádu.
Katar neskôr zverejnil zoznam 13 požiadaviek, ktoré voči nemu vzniesli zmienené štáty. Bolo medzi nimi zoslabenie vzťahov s Iránom ako regionálnym rivalom Saudskej Arábie, zastavenie podpory džihádistov či zatvorenie spravodajskej stanice al-Džazíra. Požiadavky Dauha odmietla a štvorica arabských krajín pohrozila prijatím ďalších sankcií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.