Washington  9. septembra 2018 (SITA, AP/TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kiichiro Sato)
 
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že niektoré produkty spoločnosti Apple Inc. môžu zdražieť, ak jeho vláda uvalí “výrazné” dodatočné clá na tovary čínskej výroby.

Ilustračné foto

Prezident však uviedol, že technologická spoločnosť môže tento problém vyriešiť presunom produkcie do USA. Trump v sobotu na Twitteri napísal, že “ceny Applu môžu stúpnuť v dôsledku masívnych ciel, ktoré možno uvalíme na Čínu – ale existuje ľahké riešenie, v rámci ktorého bude clo nulové a fakticky pôjde o daňový stimul”, ak spoločnosť bude svoje tovary vyrábať v USA a nie v Číne.
Firma Apple nezverejnila nijaké plány, ktoré by rátali s presunom výroby z Číny do USA. Tento týždeň Apple konštatoval, že navrhované nové dodatočné clá na čínsky import za 200 mld. USD zvýšia ceny niektorých jeho produktov. Firmu výrazne ovplyvňuje obchodná vojna medzi USA a Čínou. Mnohé produkty pre americký trh totiž vyrába v Číne a zároveň na čínskom trhu predáva svoje výrobky, vrátane iPhonov.
 
Apple varuje Trumpa, že clá na čínske tovary zdražia produkty koncernu
Apple varoval prezidenta Donalda Trumpa, že navrhované clá na čínske tovary, sa dotknú celého radu produktov koncernu.
Trumpom navrhované clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 miliárd USD (172,19 miliardy eur) sa budú týkať aj hodiniek Apple Watch, slúchadiel AirPods alebo elektronického pera Apple Pencil, uviedol Apple v liste adresovanom americkému obchodnému zástupcovi Robertovi Lighthizerovi. Clá zasiahnu aj ďalšie výrobky koncernu, ako sú reproduktor HomePod, počítač Mac Mini alebo adaptéry a nabíjačky pre množstvo výrobkov. Výsledkom bude, že spotrebitelia budú musieť za produkty Apple platiť viac, uviedol koncern.
“Nie je jasné, ako clá, ktoré poškodia americké firmy a amerických spotrebiteľov, pomôžu k splneniu zámerov vlády týkajúcich sa technologických praktík Číny,” uvádza sa v liste Apple. “Namiesto toho dúfame, že si rozmyslíte tieto opatrenia a budete sa snažiť nájsť iné efektívnejšie riešenia, ktoré prispejú k tomu, že americká ekonomika a spotrebitelia budú silnejší a zdravší než kedykoľvek predtým.”
Apple by vzhľadom na vysoké marže, zisk a hotovosť nemal problém absorbovať nárast nákladov. Firma v liste neuviedla odhad, o koľko by clá zvýšili jej náklady.
Koncern v uplynulom kvartáli zaznamenal zisk 11,5 miliardy USD pri tržbách 53,3 miliardy USD a uviedol, že má hotovosť 243 miliárd USD. Apple je najhodnotnejšou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete s trhovou kapitalizáciou vyše 1 bilión USD. Firma dosahuje ročné tržby vyše 200 miliárd USD a prekonala očakávania Wall Street počas 21 z uplynulých 22 kvartálov.
 
Príspevok Apple sa podľa Trumpa môže vyhnúť vplyvu ciel presunom produkcie z Číny do USA zobrazený najskôr Hlavné správy.