Dublin 21. decembra 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader, File)

Írsko získa vyše 13 miliárd eur od spoločnosti Apple po návrhu Európskej komisie – avšak krajina tieto peniaze nechce. Vznikla tak kuriózna situácia: krajina a spoločnosť Apple sa teraz postavili proti daňovej pohľadávke na súde. Orgány hospodárskej súťaže v Bruseli pretrvávajú na svojom stanovisku

Ilustračné fotoIlustračné foto

Apple a Írsko sa spoločne bránia proti rozhodnutiu súdu, podľa ktorého má americká spoločnosť odviesť na daniach dodatočne 13 miliárd eur. Európska komisia nepochopila relevantné skutočnosti a zasahuje do národnej zvrchovanosti v oblasti daní, tvrdí írske ministerstvo financií. Krajina má spoločnosti Apple neponúkla žiadne prednostné zaobchádzanie. Bruselské úrady sú však presvedčené o opaku.

Európska komisia na konci augusta rozhodla po rokoch skúmania, že daňový režim spoločnosti Apple v Írsku z jej pohľadu predstavuje neoprávnenú štátnu pomoc. Preto vyrubila pokutu vo výške 13 miliárd eur.

Apple CFO Luca Maestri obvinil komisárku EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú z politickej agendy. “Čo Komisia robí, je hanba pre európskych občanov, mala by sa hanbiť,” povedal denníku Die Welt.

Krátko po rozhodnutí kritizoval CEO Apple Tim Cook situáciu ako “politické kecy”. “Bolo to od začiatku tohto prípadu jasné, že výsledok bol vopred stanovený,” povedala spoločnosť Apple v pondelok. Komisia následne zmenila pravidlá a neberie do úvahy desaťročnú daňovú prax. Apple je najväčším daňovým poplatníkom sveta.

“Komisia bude brániť svoje rozhodnutie na súde,” uviedol hovorca bruselských úradov. Podľa komisárky pre hospodársku súťaž má Apple obzvlášť priaznivé daňové podmienky v Írsku, pretože krajina si chcela spoločnosť udržať. Apple zaplatila podstatne menej ako bola daňová sadzba platná pre všetky spoločnosti vo výške 12,5 percenta. Spoločnosť Apple Sales International sa potopila asi až na 0,005 percenta. Spoločnosť Apple uviedla, že číslo nie je pravdivé.

Komisia zdôrazňuje, že Apple a Írsko mali dostatok príležitostí vyjadriť sa v samotnom procese, viac ako je obvyklé v takýchto prípadoch.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.