Washington 11. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Wong Maye-E)

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už niekoľko mesiacov udržuje tiché diplomatické kontakty so Severnou Kóreou. Informácie o tom získala tlačová agentúra AP.
Severokórejský vodca Kim Čong-un

Je známe, že obe strany viedli diskusie s cieľom zabezpečiť júnové prepustenie amerického študenta Otta Warmbiera. Doteraz sa však nevedelo o tom, že kontakty pretrvali alebo že sa tieto rozhovory týkali aj iných záležitostí ako Američanov zadržiavaných Pchjongjangom.
Americkí predstavitelia a iné osoby oboznámené s týmito kontaktmi uviedli, že prebiehajú medzi vyslancom USA pre záležitosti KĽDR Josephom Yunom a Pak Song-ilom, vysokopostaveným členom severokórejskej misie v OSN.
Diplomati diskutovali aj o iných Američanoch uväznených v komunistickej krajine a o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi dlhoročnými nepriateľmi, a to v čase zvýšených obáv z vojenskej konfrontácie. Tieto kontakty síce zatiaľ neurovnali spor medzi oboma krajinami, ale môžu sa stať základom aj pre závažnejšie rokovania o jadrovom arzenáli KĽDR, ak sa Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un zrieknu agresívnej rétoriky a podporia dialóg.
Uviedli to predstavitelia, ktorí nemali oprávnenie vyjadrovať sa verejne a hovorili po podmienkou anonymity, dodáva agentúra AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.