Washington 8. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Spojené štáty sa pripravujú na kybernetické útoky, ktoré by Irán mohol podniknúť v odvete za obnovenie sankcií voči Teheránu. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na expertov na počítačovú bezpečnosť a spravodajské služby.

Ilustračné foto

Obavy z kybernetických útokov zo strany Iránu sa stupňujú od mája, keď americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Teheránom. Podľa expertov sa hrozba zvýšila v utorok, keď Washington obnovil voči Iránu ekonomické sankcie.
Irán popiera využitie svojich kybernetických spôsobilostí na útočné účely a obviňuje práve USA z počítačových útokov na iránske ciele.
Avšak spoločnosť Recorded Future, zaoberajúca sa počítačovou bezpečnosťou, uviedla, že v minulých týždňoch zaznamenala zvýšený počet diskusií na internete súvisiacich s touto potenciálnou iránskou hrozbou.
Trump v pondelkovom vyhlásení zopakoval svoj postoj, v zmysle ktorého bola medzinárodná dohoda z roku 2015 o zmrazení iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií “príšernou, jednostrannou dohodou”. Vďaka nej iránsku vládu zaplavili peniaze, ktoré využíva na podnecovanie konfliktu na Blízkom východe.
USA podľa Trumpa vyzývajú všetky krajiny, “aby dali jasne najavo, že iránsky režim stojí pred voľbou: buď zmení svoje ohrozujúce, destabilizujúce správanie a znovu sa zapojí do svetovej ekonomiky, alebo bude pokračovať v ceste ekonomickej izolácie”.
Šéf Bieleho domu varoval, že osoby, ktoré neprerušia väzby s iránskou ekonomikou, “riskujú kruté dôsledky” vyplývajúce z obnovených sankcií.
 
Príspevok AP: Irán by mohol na americké sankcie odpovedať kybernetickými útokmi zobrazený najskôr Hlavné správy.