Washington 4. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Wong Maye-E)

Portál rusvesna venuje pozornosť slovám ruského veľvyslanca v USA Anatolija Antonova, ktorý okomentoval novú jadrovú doktrínu USA
Na snímke Anatolij Antonov

Podľa jeho slov si Američania, aby odôvodnili zvyšovanie svojho vojenského rozpočtu a zvyšovanie svojho jadrového potenciálu, vymysleli “ruskú hrozbu”, ktorou strašia vlastné obyvateľstvo a obyvateľstvo Západu. Strašiť Američanov a Európanov môžu, dobre však vedia, že s Ruskom nemôžu hovoriť s pozície sily.
Ruský diplomat zdôraznil, že americká jadrová doktrína nevytvára prostredie pre zdravý rokovací proces a potrebuje podrobné skúmanie.
Američania už priamo obviňujú Rusko z porušení dohôd o kontrole jadrových zbraní a z porušovaní ďalších medzinárodných záväzkov. Washington je rozhorčený, pretože podľa jeho slov Moskva údajne hrozí, že môže použiť ohraničený jadrový úder. Relevantné dôkazy však Washington neposkytol.
Podľa ruského veľvyslanca Anatolija Antonova, Američania využívajú rast napätia na zvyšovanie tlaku smerom k politickým elitám, ktoré sú v americkej sfére vplyvu. S nimi možno môžu Američania hovoriť z pozície sily, s Rusmi však nie.
“Ako ruský diplomat chcem povedať, že s nami nemožno hovoriť z pozície sily a ani nemožno s nami hovoriť zvysoka. To, čo som od Američanov videl a počul, nemá pozitívny vplyv na praktické rokovania,” objasnil pozície ruskej komisie veľvyslanec Anatolij Antonov.
Washington tvrdí, že modernizácia ruského jadrového potenciálu je dôkazom, že Rusko sa vracia k pretekom v zbrojení a pripravuje podmienky pre možnosť útoku zo strany Moskvy.
“Jednoducho celý problém tkvie v tom, že kvôli zvyšovaniu svojich vojenských výdavkov a zvyšovaniu jadrového potenciálu si Američania našli hrozbu v podobe Ruskej federácie. Chápeme, že za krokmi amerických politikov stojí americký vojensko-priemyselný komplex a chápeme, aké obrovské sumy sú v hre,” povedal otvorene ruský veľvyslanec.