Levice 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Budai)

Publicista Anton Pižurný predstavil dnes svoju tvorbu študentom Obchodnej akadémie a žiakom Základnej školy na Školskej ulici v Leviciach s cieľom zvýšiť ich čitateľskú gramotnosť. Rodák zo Želiezoviec v okrese Levice sa v rámci besedy so študentmi sústredil najmä na jeho nedávno vydanú zbierku básní s názvom Pandorina skrinka.

Publicista Anton Pižurný (druhý vpravo) diskutoval so študentmi na pôde Obchodnej akadémie v Leviciach

“Je to moja ôsma zbierka básní, pričom píšem aj prózu. Zbierka Pandorina skrinka vznikala na ostrove Réunion pri Madagaskare, kde som sa v roku 2006 ocitol zhodou okolností. Prvá časť, ktorá je rozdelená na tri celky, bola napísaná práve tam. Druhú časť som napísal v Banskej Štiavnici a tretiu v Prešove a v Bratislave. Z dvoch tretín je to viazaný verš, jedna tretina je voľný verš a nejaké eseje,” uviedol Pižurný.

Publicista dokončuje ďalšie tri knihy. Jedna z nich má názov Biela skrinka, v ktorej sú jeho krátke spomienky na detstvo v rodných Želiezovciach v Schubertovom parku. “Ďalšou knihou je Zlatá skrinka, ktorá je o mojom živote na ostrove Réunion a pripravenú mám aj ďalšiu zbierku básní, ktorá sa pravdepodobne bude volať Čierna skrinka. Biela a

Zlatá skrinka by mali vyjsť ešte tento rok a Čierna vyjde asi až po mojej smrti,” povedal publicista. Podľa Pižurného sú osnovy literatúry, určené pre dnešnú stredoškolskú mládež, zlé.

“Bolo by dobré s tým niečo urobiť. Mladí študenti ani nemôžu poriadne vedieť, čo sa vlastne v našej slovenskej literatúre udialo a udeje. Preto im ani nezazlievam, že niektoré veci nevedia. V prvom rade si ale myslím, že treba ovládať pravopis. Riadne ma totiž vytáča, keď niekto napíše, že nie je dôležitá gramatika, ale obsah,” ukončil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.