Bratislava 20. augusta 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Poslanec SNS Anton Hrnko nedávno obvinil niekoľkých opozičných poslancov, že z parlamentných výborov vynášajú médiám utajované skutočnosti. Preto Hrnko požaduje, aby poslanci niektorých výborov museli podľa zákona absolvovať previerku Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), čo viacerí predstavitelia opozície odmietajú. 

Na snímke Anton Hrnko (SNS).

“Keď som v piatok na tlačovej besede prednášal svoj návrh, aby poslanci vo výboroch, v ktorých sa rokuje o utajených skutočnostiach, podliehali povinnosti preukázať sa platným certifikátom NBÚ, predpokladal som, že zabŕdnem do osieho hniezda. Napriek tomu, že som mal veci konzultované v rámci koalície, myslel som si, že aj z tejto strany by sa mohli objaviť negatívne reakcie. Musím povedať, že najviac som bol prekvapený z toho, že som nezačul ani jeden vecný argument proti zo strany opozície, ale len čisté osočovanie mojej osoby, ktoré nie je hodné slušného človeka, aby ho komentoval,” napísal Hrnko v nedeľu na sociálnej sieti.

Pýta sa, čoho sa boja poslanci opozície, keď, ako tvrdia, sú čistí ako ľalia a reprezentujú vraj slušné Slovensko. “Veď predsa pre slušného človeka by nemal byť žiaden problém získať previerku NBÚ. Veď podľa rečí takej Remišovej, Matoviča, Kollára, Galka či Rajtára, by sa mali báť predovšetkým koaliční poslanci! Alebo je to celkom ináč? Nuž, uvidíme, ako sa veci budú vyvíjať. Kto nakoniec pustí do…, lebo sa bude báť, čo by všetko cez previerky mohlo vyjsť na svetlo sveta.”
“Nuž, som presvedčený, že nikto, kto žije slušným životom, sa nemusí previerok NBÚ obávať. Je to inštitúcia, ktorá aj podľa poslanca Galka nepochybila a rozhodnutia ktorej sú preskúmateľné cez parlamentný výbor, kontrolovaný opozíciou,” dodal šéf parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť .
Hrnko nakoniec apeloval na poslanca Gábora Grendela z OĽaNO: “Tak v čom je problém, pán Grendel? To, že má obavy pred takýmto procesom Galko, môžem si domyslieť prečo asi. To, že sa asi bude báť Kollár a ďalší… tiež sa môžem domnievať asi prečo. Ale prečo sa bojíte vy? Prečo sa bojí pán Rajtár? Prečo ostatní z opozície? Žeby preto, že – ako hovoril múdry rabín – všetko je ináč? Žeby slušnosť bola iba predstieraná?”

 

 
“Poslanci v týchto výboroch by mali mať previerku NBÚ. A ak nebudú postupovať podľa zákona, mali by prísť o previerky aj o členstvo v danom výbore. Nie je možné, aby sa utajované skutočnosti ich ústami dostávali na verejnosť,” vyhlásil minulý týždeň Hrnko. Podotkol, že v súčasnosti má aktívnu previerku v rámci brannobezpečnostného výboru iba on.
Je presvedčený, že ak chce Slovensko posilniť svoj právny charakter, treba urobiť niečo pre to, aby sa s utajovanými skutočnosťami mohli oboznamovať len osoby, ktoré spĺňajú kritériá. Zmeny chce Hrnko presadiť aj na základe udalostí z posledných týždňov. Podľa jeho slov opozícia neraz informovala verejnosť o utajovaných skutočnostiach.
Zmeny by sa mali podľa Hrnka týkať členov vo výboroch pre obranu a bezpečnosť a tiež v kontrolných výboroch na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva. Mohli by prísť v priebehu niekoľkých týždňov, Hrnko spomína jeseň (viac v článku).
 
Omyl a ospravedlnenie
Hrnko minulý týždeň médiám odpovedal, že utajované skutočnosti zverejnil poslanec OĽaNO Gábor Grendel, neskôr sa opravil a na sociálnej sieti napísal, že mal na mysli Miroslava Beblavého (Spolu), Grendelovi sa za chybu ospravedlnil.
Hrnko uviedol, že poslanec opozície (Beblavý) na rokovaní Výboru pre obranu a bezpečnosť prostredníctvom sociálnej siete vynášal informácie z priebehu schôdze. “Keď sme sa dohodli, že ten výbor bude utajený, poslanec napriek mojej výzve, aby všetci odovzdali elektronické zariadenia do úschovy, nielen, že si ponechal počítač, ale ešte, až kým som ho nevykázal, o priebehu tohto výboru informoval na svojom Facebooku,” ozrejmil minulý týždeň Hrnko, ktorý predsedá tomuto výboru.
 

 
Podľa poslanca Miroslava Beblavého (Spolu), Anton Hrnko sa bude ospravedlňovať aj druhýkrát. “Anton Hrnko spravil tlačovku, kde obvinil poslancov z vážnej veci – prezrádzania utajovanej skutočnosti. Hneď na to sa musel ospravedlniť Gáborovi Grendelovi za to, že ho neprávom obvinil. Vo svojom ospravedlnení stihol zase klamať o mne. Konkrétne napísal: “Bol to práve poslanec Beblavý, ktorý po odchode novinárov z utajovanej časti rokovania výboru začal prostredníctvom internetu prenášať na svoju facbookovú stránku priebeh výboru, až kým som to nezbadal a neprikázal mu počítač odniesť.”.”
Beblavý k tomu uviedol, že “ako jasne dokazuje priložený obrázok, poslanec Hrnko napísal evidentnú nepravdu a preto si ho dovolím požiadať, aby sa mi ospravedlnil. Z výboru som prestal prenášať informácie hneď po tom, čo výbor odhlasoval neverejné zasadnutie a to sám od seba.
Druhýkrát za ten istý deň by mu to mohlo ísť jednoduchšie.”
 

Príspevok Anton Hrnko a bezpečnostné previerky: “Čoho sa boja páni poslanci opozície, keď, ako tvrdia, sú čistí ako ľalia a reprezentujú vraj slušné Slovensko” zobrazený najskôr Hlavné správy.