Oslo 21. septembra 2017 (HSP/Guardian/Foto:TASR/AP-Photo by Donald Traill/Invision/AP)
 
Spoločnosť zaoberajúca sa kyberochranou vydala svoj ročný prieskum on-line vyhľadávania celebrít spojeného s malvérom. Na prvú priečku sa prekvapivo dostala kanadská speváčka
Kanadská speváčka Avril Lavigne

Spoločnosť McAfee vydala svoju výročnú správu o najnebezpečnejších celebritách, ktoré ohrozujú bezpečnosť našich počítačov. Na vrchole rebrčíka sa objavila kanadská speváčka Avril Lavigne.
Výročná správa, ktorá “odhaľuje, ktoré celebrity generujú pri vyhľadávaní najrizikovejšie výsledky, ktoré by mohli potenciálne vystaviť ich fanúšikov škodlivým webovým stránkam”, je už v poradí jedenásta, pričom minulé výročné správy odhalili nebezpečenstvo vyhľadávania celebrít ako Amy Schumer a Emma Watson. Na aktuálnom zozname je na druhom mieste Bruno Mars, za ním nasleduje Carly Rae Jepsen, Zayn Malik a Celine Dion.
“Kyberzločinci aj naďalej využívajú fascináciu a kultúru okolo celebrít na to, aby nenáročných používateľov priviedli k potenciálne škodlivým webovým stránkam, ktoré môžu byť použité na inštaláciu škodlivého softvéru, ukradnutie osobných informácií a dokonca aj hesiel,” píše sa vo vyhlásení spoločnosti McAfee. Avril Lavigne je na vrchole zoznamu s 14,5 % rizikom; najrizikovejší pri vyhľadávaní slov je reťazec “Avril Lavigne free mp3”, kedy je každý piaty link nebezpečný.
“V dnešnom digitálnom svete chceme najnovšie albumy, videá a filmy okamžite dostupné v našich zariadeniach,” povedal Gary Davis, šéf pre bezpečnosť spoločnosti McAfee. “Spotrebitelia často uprednostňujú pohodlie pred bezpečnosťou tým, že sa správajú riskantne. Napríklad klikajú na podozrivé odkazy, ktoré sľubujú najnovší obsah v súvislosti s danou celebritou. Je nevyhnutné, aby spomalili a zvážili riziká spojené s vyhľadávaním obsahu na prevzatie.”
Je však zaujímavé, že sa na prvé miesto dostala práve Avril Lavigne, ktorá nevydala nový album už štyri roky a bojovala s lymskou boreliózou v roku 2014. Nedávno oznámila na Instagrame, že čoskoro zverejní nový album, čo pravdepodobne prispelo k zvýšeniu škodlivých stránok spojených s jej vyhľadávaním.